Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan hastaların yatışında ve takibinde gelişen neonatal sepsis tanısında biyobelirteç olarak fibrinojen albümin oranının kullanılması
Using fibrinogen albumin ratio as a biomarker in the diagnosis of neonatal sepsis during the admission and follow-up of patients admitted to the Neonatal Intensive Care Unit
- Tez No: 955407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Yenidoğan sepsisinde tanı koymadaki zorluklar özgül olmayan semptomlar ve standart testlerin sınırlı tanısal performansı nedeniyle sürmektedir. Bu çalışma ile amacımız fibrinojen albümin oranının (FAO) yenidoğan sepsisi tanısında kullanılabilirliğini ve tanısal doğruluğunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Nisan-Kasım 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan 371 yenidoğan üzerinde retrospektif ve gözlemsel olarak gerçekleştirilmiştir. Hastalar; kanıtlanmış sepsis, klinik sepsis, şüpheli sepsis ve kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Demografik veriler, laboratuvar bulguları ve klasik inflamatuvar belirteçlerle birlikte FAO düzeyleri karşılaştırılmıştır. Tanısal doğruluk Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi ile; ilişkiler Spearman korelasyonu ve FAO'nun sepsis üzerindeki bağımsız etkisi lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 371 yenidoğanın 189'u sepsis, 182'si kontrol grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Difficulties in diagnosing neonatal sepsis continue due to nonspecific symptoms and limited diagnostic performance of standard tests. This study aims to evaluate the usability and diagnostic accuracy of the fibrinogen-albumin ratio (FAR) in diagnosing neonatal sepsis. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively and observationally on 371 newborns hospitalized in Konya City Hospital Neonatal Intensive Care Unit between April and November 2024. Patients were divided into four groups: proven sepsis, clinical sepsis, suspected sepsis, and control group. FAR levels were compared with demographic data, laboratory findings, and classical inflammatory markers. Diagnostic accuracy was evaluated with receiver operating characteristic (ROC) analysis; relationships were evaluated using Spearman correlation, and the independent effect of FAR on sepsis was evaluated using logistic regression analysis. Results: Of the 371 newborns included in the study, 189 were in the sepsis group, and 182 were in the control group.