İnrauterin inseminasyon sikluslarında prognostik faktörler
  1. Tez No: 955408
  2. Yazar: MELİKE GÜLEÇ KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İSLİMYE TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: İntrauterin inseminasyon (IUI), hazıranmış spermin intrauterin kaviteye verilmesi esasına dayanan, minimal invaziv ve maliyet etkinliği nedeniyle açıklanamayan infertilite, hafif erkek faktörü, anovulasyon ve hafif endometriozis gibi durumlarda ilk basamak tedavi yöntemi olarak önerilen bir yardımcı üreme yöntemidir. Bu çalışmada, IUI uygulanan bireylerde tedavi başarısını etkileyebilecek klinik ve laboratuvar parametrelerin belirlenmesi ve elde edilen bulguların literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2014–2024 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde IUI uygulanan 539 siklusu kapsamaktadır. Çalışmaya 18–38 yaş aralığında, en az bir tubası açık olan, yeterli over rezervine sahip ve yıkama sonrası toplam motil sperm sayısı (TMSS) >5 milyon olan çiftler dahil edilmiştir. Olgulara ait yaş, infertilite süresi ve nedeni, antral folikül sayısı (AFS), AMH ve hormon düzeyleri (FSH, LH, E2, PRL, progesteron), Histerosalpingografi (HSG) bulguları, endometrial kalınlık, kullanılan ovulasyon indüksiyon protokolü ve insemine edilen sperm sayısını içeren tüm parametler gebelik elde edilen ve edilmeyen grupta karşılaştırılmışıtır.
Özet (Çeviri)
Aim: Intrauterine insemination (IUI) is an assisted reproductive technique based on the intrauterine injection of prepared sperm. Due to its minimal invasiveness and cost-effectiveness, it is recommended as a first-line treatment in cases such as unexplained infertility, mild male factor infertility, anovulation, and mild endometriosis. This study aimed to determine the clinical and laboratory parameters affecting IUI success and to compare the findings with the current literature. Material and Method: This study included 539 IUI cycles performed between 2014 and 2024 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Balıkesir University Hospital. Couples included were between 18–38 years of age, had at least one patent fallopian tube, sufficient ovarian reserve, and a post-wash total motile sperm count (TMSC) >5 million. Parameters such as age, duration and cause of infertility, antral follicle count (AFC), AMH levels, basal hormone profile (FSH, LH, E2, PRL, progesterone), hysterosalpingography (HSG) findings, endometrial thickness, ovulation induction protocols, and inseminated sperm counts were compared between pregnant and non-pregnant groups.