Gösterişçi tüketimin biçimlenmesinde hatırlı pazarlamanın rolü: Kutlama ritüelleri örneği üzerinden bir inceleme
The role of influencer marketing in configuring the conspicuous consumption: A review through the exemplification of rituals in celebration
- Tez No: 955438
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Kutlama ritüelleri, toplumların kimliklerini, değerlerini ve toplumsal yapılarını nasıl inşa ettiklerini gösteren önemli olgular olarak karşımıza çıkmaktadır. Kutlamalar, bireylerin veya grupların önemli bir olay ya da dönemi coşkuyla anmalarını sağlayan, kültürel olarak anlam taşıyan toplumsal etkinliklerdir. Günümüzde kişiler, diğer bireylere sosyal pozisyonlarını veya maddi güçlerini göstermek için bu tür davranışlara yönelebilmektedirler. Gösterişçi tüketim genellikle lüks markalar, pahalı ürünler veya benzersiz deneyimler üzerinden kendini gösteren bir fenomendir. Daha önce tanımlanmış olan gösteriş fenomeninin sosyal medya ile kapsam ve biçim açısından değişime uğradığına dair sezgi, bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu doktora çalışması ile temelde anne-çocuk ekseninde gerçekleşen kutlama ritüellerinin gösterişçi tüketimin bir parçası olup olmadığı sorusuna cevap aranmaktadır. Bu araştırmanın amacı gösterişçi tüketim kavramının alanının genişleyip genişlemediğinin ortaya çıkarılmasıdır. Annelerin kutlama ritüellerini gösterişçi tüketim olarak görüp görmediklerinin tespit edilmeye çalışıldığı bu çalışma, gösterişçilik fenomeni hakkında görünenin ötesinde var olan gerçekleri gösterme çabası içerisindedir. Bu çalışma modern anlamda birer kanaat önderi olarak influencer annelerin, diğer annelerin gösterişçi tüketim pratikleri üzerinde nasıl bir rol üstlendiğinin ortaya çıkarılması bağlamında da önemlidir. Keşfedici bakış açısına sahip bu çalışmada nitel araştırma deseni kapsamında araştırma sorularına cevap bulmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Çalışma fenomenolojik bir niteliğe sahiptir ve kaynağın gösterişçi tüketime dönük algısını ortaya koyarak, kutlama ritüelleri aracılığıyla gerçekleşen tüketime yönelik kaynağın anlam dünyasını keşfetmek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma verileri, tematik analiz yaklaşımı doğrultusunda analiz edilmiş olup, bu süreç MAXQDA nitel veri analiz programı aracılığıyla yürütülmüştür. Araştırma neticesinde katılımcıların anne-çocuk ekseninde gerçekleşen kutlama ritüellerini gösterişçi tüketimin bir parçası olarak değerlendirdikleri ve bu kutlamaları gerçekleştirmelerinde influencer annelerin rolü olduğu verisine ulaşılmıştır. Araştırmanın alana özgün katkısı, geleneksel olarak duygusal ve kişisel bir pratik olarak görülen anne-çocuk kutlama ritüellerinin, dijital ortamda özellikle influencer annelerin içerikleri aracılığıyla nasıl toplumsal normlara, sosyal beklentilere ve gösterişçi tüketime bağlandığını ortaya koymasıdır.
Özet (Çeviri)
Celebration rituals are important phenomena that show how societies construct their identities, values and social structures. Celebrations are culturally meaningful social events that enable individuals or groups to commemorate an important event or period with enthusiasm. Today, individuals may engage in such behaviors to show their social position or material power to other individuals. Conspicuous consumption is a phenomenon that usually manifests itself through luxury brands, expensive products or unique experiences. The assumption that the previously defined phenomenon of conspicuousness has changed in terms of scope and form with social media has made this study necessary. This doctoral study seeks to answer the question of whether celebration rituals that take place on the mother-child axis are a part of conspicuous consumption. The aim of this research is to reveal whether the scope of the concept of conspicuous consumption has expanded. This study, which attempts to determine whether mothers see celebration rituals as conspicuous consumption, is in an effort to show the realities that exist beyond what is apparent about the phenomenon of conspicuousness. This study is also important in the context of revealing the role that influencer mothers, as opinion leaders in the modern sense, play in the conspicuous consumption practices of other mothers. In this study with an exploratory perspective, semi-structured interview technique was used to find answers to the research questions within the scope of the qualitative research design. The study has a phenomenological quality and was designed to reveal the source's perception of conspicuous consumption and to explore the world of meaning of the source regarding consumption realized through celebration rituals. The research data were analyzed in line with the thematic analysis approach, and this process was carried out through the MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the research, it was found that the participants evaluated the celebration rituals that took place on the mother-child axis as a part of conspicuous consumption and that influencer mothers played a role in carrying out these celebrations. The original contribution of the research to the field is to reveal how mother-child celebration rituals, traditionally seen as an emotional and personal practice, are connected to social norms, social expectations and conspicuous consumption in the digital environment, especially through the content of influencer mothers.