Koro eğitiminin depremzede öğrencilerin mental iyi oluşlarına etkisi
Impacts of choir training on mental well-being of students who survived the earthquake
- Tez No: 955439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma; koro eğitiminin, ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde art arda meydana gelen ve merkez üsleri Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, çok büyük bir yıkıma ve can kaybına neden olan deprem felaketinden etkilenen öğrencilerin mental iyi oluşlarına etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Depremden etkilenen çocuklara manevi olarak destek sağlayabilecek çalışmalar yapılmasının, onlara moral vermeye yönelik etkinliklerin gerçekleştirilmesinin; birlikte oyunlar oynamanın, spor yapmanın, şarkılar söylemenin, sanatsal etkinliklere katılmanın, yaşadıkları sıkıntıları atlatmalarında yardımcı olabileceği ön görülerek koro eğitimi aracılığıyla depremzede öğrencilerin mental iyi oluşlarına katkıda bulunmak, araştırmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, Hatay'ın Kırıkhan ilçe merkezinde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Coşkunöz Ortaokulu'nda 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam etmekte olan 22 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Tek grup ön test-son test deneme modeline dayanan nicel araştırmada, öncelikle koro eğitimi ile ilgili on iki haftalık bir çalışma planıyla birlikte içerik hazırlanmış, öğrencilere öğretilecek şarkılar listelenmiş ve ardından üç ay süresince, haftada bir gün ders dışı koro çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu ile Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği ile toplanmıştır. Bu ölçek, koro çalışmalarına başlamadan önce ve çalışmalar tamamlandıktan sonra olmak üzere, toplamda iki kez uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre koro çalışmalarının, depremzede öğrencilerin mental iyi oluş puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiş olup, koro eğitiminin mental iyi oluşu olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impacts of choir training carried out with students affected by the successive earthquakes in Türkiye on February 6, 2023, the epicenters of which were the Elbistan and Pazarcık districts of Kahramanmaraş, causing great destruction and loss of life, on their mental well-being. It is suggested in the literature that conducting studies to provide emotional support to children affected by the earthquake and providing activities aimed at boosting children's morale; such as playing games together, engaging in sports, singing songs, and participating in artistic activities, can help them overcome the difficulties they experience. Based on this, contributing to the mental well-being of students who survived the earthquake through choir training formed the basis of the study. The study group consists of 22 volunteer students who enrolled in the 2024-2025 academic year at Coşkunöz Secondary School, affiliated with the Ministry of National Education, operating in the Kırıkhan district center of Hatay. In the quantitative study based on a single-group pre-test-post-test experimental model, first a twelve-week work plan and a content regarding choir was prepared, the songs to be taught to the students were listed, and then extracurricular choir rehearsals were carried out one day a week for three months. The study data were collected using a personal information form and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale. This scale was applied twice, before and after the choir practices. According to the findings obtained from the study, it was determined that choir activities had a statistically significant effect on the mental well-being scores of students who survived the earthquake, and it was concluded that the choir training positively affected mental well-being.