The role of financial system in transition to circular economy:A systematic review
Döngüsel ekonomiye geçişte finansal sistemin rolü: Sistematik bir derleme
  1. Tez No: 955437
  2. Yazar: ATAKAN BAYSOYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Artan küresel çevre krizleri, enerji güvencesizliği ve iklim dirençliliği gereklilikleri, döngüsel ekonomik modellere ve yenilenebilir enerji sistemlerine geçişin aciliyetini hızlandırmıştır. Bu tez, finansal sistemin bu tür dönüşümleri mümkün kılmadaki bütünleyici rolünü incelemekte ve özellikle Türkiye'nin gelişen sürdürülebilirlik stratejilerine odaklanmaktadır. Yeşil finansmanı yalnızca bir finansman aracı olarak değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmanın sistemik bir itici gücü olarak konumlandıran çalışma, finansal yeniliğin ekolojik ve sosyo-ekonomik dönüşümle kesişimini analiz etmektedir. PRISMA 2020 yönergelerine göre seçilmiş 45 hakemli çalışmanın sistematik literatür taraması yoluyla, döngüsel ekonomi girişimlerinin uygulanabilirliğini şekillendiren kurumsal, finansal ve sektörel faktörler belirlenmiştir. Finansal sürdürülebilirlik, yeşil tahviller, sürdürülebilirliğe endeksli krediler ve İslami finans modelleri gibi yenilikçi araçlar tutarlı politika çerçeveleri ve sektörler arası eşgüdümle uyum içinde kullanıldığında en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Yenilenebilir enerji ve biyoekonomi sektörleri, özellikle güçlü yönetişim ve harmanlanmış finansman ekosistemlerine sahip bölgelerde, döngüsel ilkelerle yüksek uyum göstermektedir. Araştırma, sürdürülebilir dönüşümlerin etkili olabilmesi için kamusal katılım ve toplumsal farkındalığın kritik önemini vurgulamaktadır. Geniş çaplı toplumsal katılım olmadan, finansal ve politik önlemler dönüştürücü etki yaratmada yetersiz kalabilir. Sonuç olarak, tez; Türkiye ve küresel toplum düşük karbonlu, dirençli bir geleceğe yönelirken, uyarlanabilir finans, etkin yönetişim ve katılımcı çerçeveleri bir araya getiren çok boyutlu bir sürdürülebilirlik yaklaşımını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The escalating global environmental crises, energy insecurity, and climate resilience imperatives have accelerated the urgency of transitioning to circular economic models and renewable energy systems. This thesis examines the financial system's integrative role in enabling such transitions, focusing on Türkiye's evolving sustainability strategies. By positioning green finance as a systemic driver of sustainable development, the study analyzes its intersection with ecological and socio-economic transformation. A systematic literature review of 45 peer-reviewed studies (PRISMA 2020) identifies institutional, financial, and sectoral factors shaping circular economy feasibility. Financial viability is strongest when instruments like green bonds, sustainability-linked loans, and Islamic finance align with coherent policies and cross-sectoral coordination. Renewable energy and bioeconomy sectors show high alignment with circular principles, especially in regions with strong governance and blended finance ecosystems. The research emphasizes public engagement and social awareness as critical to impactful transitions. Without widespread participation, financial and policy tools may fail to deliver transformation. Ultimately, the thesis advocates a multidimensional sustainability approach—combining adaptive finance, effective governance, and participatory frameworks—as Türkiye and the global community pursue a low-carbon, resilient future.