Yerel medya web sitelerinin görsel dil analizi: Konya örneği
Visual language analysis of local media websites: The case of Konya
  1. Tez No: 955454
  2. Yazar: MELİKE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya'daki yerel gazetelerin web sitelerinin, grafik tasarım ilkeleri ve öğeleri ile web tasarım ilkeleri bağlamında nasıl tasarlandığının tespit edilmesi ve tasarımın kullanıcı algısı üzerinde olası etkilerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda betimsel analiz tekniğiyle Konya'daki 7 yerel gazetenin web siteleri örneklem olarak seçilmiş, siteler grafik ve tipografik açıdan incelenmiştir. Sayfalarda görsel hiyerarşi, renk, boşluk, çizgi, grid sistemleri ile benzeri yöntemlerin kullanımı ve Gestalt ilkesine dayanan tasarımsal bütünlük durumları ayrı ayrı ele alınmıştır. Kullanıcıya sunulan görsel deneyimin değerlendirilmesi ile tasarımla güçlendirilmiş içeriklerin, kullanıcı deneyimini olumlu etkilediği, söz konusu web sitesinin kurumsal kimliğini güçlendirdiği, tercih edilir kıldığı varsayılmıştır. Çalışmaya konu yerel gazete web sitelerinin görsel dilinin çözümlemeye tabi tutulması, bu yerel gazeteler örneğiyle kullanıcı dostu web siteleri tasarlamak, markasını güçlendirmek ve içeriğini görünür, ulaşılabilir kılmak isteyen tasarımcılar ile site sahiplerine yol gösterici örnek ve tavsiyeler sunacaktır. Teknolojinin gelişimi ve kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak internet ile daha bütünleşik bir habercilik tarzını benimsemesi kaçınılmaz hale gelen yerel gazetelerin, mesajlarını arzuladıkları etki ile iletmeleri için grafik tasarımın önemi de çalışma kapsamında ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the websites of local newspapers in Konya are designed in the context of graphic design principles and elements and web design principles and to evaluate the possible effects of design on user perception. In line with the aim of the research, the websites of 7 local newspapers in Konya were selected as a sample with descriptive analysis technique and the websites were analysed in terms of graphic and typographic aspects. The use of visual hierarchy, colour, space, line, grid systems and similar methods and design integrity based on the Gestalt principle were examined separately. By evaluating the visual experience offered to the user, it is assumed that the contents reinforced with design positively affect the user experience, strengthen the corporate identity of the website in question and make it preferable. Analysing the visual language of the local newspaper websites subject to the study will provide guiding examples and recommendations to designers and site owners who want to design user-friendly websites, strengthen their brand and make their content visible and accessible with the example of these local newspapers. The importance of graphic design for local newspapers, which have become inevitable to adopt a more integrated journalism style with the internet due to the development of technology and user habits, to convey their messages with the desired effect will also be revealed within the scope of the study.