Toplumsal dönüşümün aracı olarak sosyal medya: İklim değişikliğinde ortak kimlik inşası
Social media as a tool for social transformation: Constructing a shared identity in the context of climate change
- Tez No: 955455
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırma, sosyal medyada karşılaşılan iklim değişikliği temalı içeriklerin, bireylerin kişisel ve kolektif kimlik algıları üzerindeki etkisini ve bu kimlik yapılarına bağlı olarak gelişen iklim değişikliğine yönelik tutumları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, sosyal medya içeriklerinin güvenilirlik, ikna edicilik ve harekete geçirme gibi nitelikleri ile kişisel ve kolektif kimlik yapıları üzerindeki etkisi analiz edilmiş, bu kimlik yapılarına bağlı olarak bireylerin çevre sorunlarına yaklaşımı, iklim değişikliğini azaltma eğilimi, sürdürülebilir tüketim davranışları ve çevresel kaliteye ilişkin haklar ve kısıtlamalar değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veriler Ankara ve Karabük illerinde ikamet eden 462 sosyal medya kullanıcısından kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, kuramsal modelde yer alan 14 hipotezden 11'inin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu, 3 hipotezin ise desteklenmediğini göstermektedir. Bulgular, özellikle sosyal medya içeriklerinin güvenilir bulunmasının ve bireyleri harekete geçirme niteliğinin kişisel kimlik ve kolektif kimlik gelişimini etkilediğini ortaya koymuştur. Bu kimlik yapılarına bağlı olarak, bireylerin kişisel ve kolektif kimlik algılarının, çevresel duyarlılığı ve iklim krizine karşı eyleme geçme eğilimini etkileyen belirleyici faktörler olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma, sosyal medyanın bir iletişim kanalı olmanın yanı sıra kimlik inşasını etkileyen ve iklim değişikliği boyutlarını güçlendiren bir alan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of climate change-themed content encountered on social media on individuals' personal and collective identity perceptions and the attitudes towards climate change that develop depending on these identity structures. In this context, the effects of social media content on personal and collective identity structures, such as credibility, persuasiveness and mobilization, were analyzed, and individuals' approaches to environmental problems, tendency to reduce climate change, sustainable consumption behaviors and rights and restrictions regarding environmental quality were evaluated depending on these identity structures. Quantitative method was adopted in the research, and data were collected from 462 social media users residing in Ankara and Karabük provinces using convenience sampling method. The obtained data were analyzed using structural equation modeling (SEM). The analysis results show that 11 out of 14 hypotheses in the theoretical model were statistically significant, while 3 hypotheses were not supported. The findings revealed that especially the credibility of social media content and its quality of mobilizing individuals affected the development of personal and collective identity. Depending on these identity structures, it has been revealed that individuals' personal and collective identity perceptions are the determining factors affecting environmental sensitivity and the tendency to take action against the climate crisis. The research reveals that social media is not only a communication channel but also an area that affects identity construction and strengthens the dimensions of climate change.