Kadınlarda aleksitimi, duygusal yeme, diyet kalitesi vesağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between alexithymi,emotional eating, diet quality and healthy lifestylehabits in women
  1. Tez No: 955495
  2. Yazar: HAVVA OFLAZ LALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
yeme gibi sağlıksız yeme davranışlarıyla ilişkilidir ve bu durum diyet kalitesi ile yaşam tarzı alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmada, kadın bireylerin aleksitimi durumu, duygusal yeme, diyet kalitesi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ankara ilinde yaşayan 19-65 yaş aralığında 305 kadın birey ile yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma verilerinin toplanması amacıyla genel bilgiler, sağlık bilgileri ve antropometrik ölçümlerin yer aldığı anket formu ile Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAÖ-20), Yeme Alışkanlıkları Anketi (Dutch Eating Behaviour Questionnaire-DEBQ), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-2 (SYBDÖ-2), Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği-21 (Depression, Anxiety and Stress Scale-21, DASS-21) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda aleksitimik bireylerin aleksitimik olmayan bireylere kıyasla daha yüksek DEBQ toplam ve DEBQ duygusal yeme puanlarına sahip olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Alexithymia, defined as difficulty in recognizing and expressing emotions, is associated with unhealthy eating behaviors such as emotional eating, which may negatively affect diet quality and lifestyle habits. In this study, it was aimed to examine the alexithymia status, emotional eating, diet quality and healthy lifestyle habits of female individuals. The study was conducted face-to-face with 305 female individuals between the ages of 19-65 living in Ankara. A questionnaire form including general information, health information and anthropometric measurements, Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ), Healthy Lifestyle Behaviors Scale-2 (HLSBS-2), Depression, Anxiety and Stress Scale-21 (DASS-21) were used to collect the study data. As a result of the study, it was observed that alexithymic individuals had higher DEBQ total and DEBQ emotional eating scores compared to non-alexithymic individuals (p0.05).