Yoğun bakım ünitesinde yatan hiperglisemi komplikasyonu gelişen hastalarda enteral nütrisyon desteğinin değerlendirilmesi
Evaluation of enteral nutrition support in patients with hyperglycemia complications in the intensive care unit
- Tez No: 955496
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) hiperglisemi, hastaların stres ve multi-ilaç kullanımı gibi etkenler nedeniyle Diabetes Mellitus (DM) ön tanısı olmadan da görülme olasılığı yüksek olan bir durumdur. Bu hastalar için diyabete özgü enteral beslenme formülleri geliştirilmiş ve kullanılmaktadır. Yüksek proteinli formüllerin de YBÜ'de kullanımı son yıllardaki kılavuzların önerisi ile yaygınlaşmıştır. Bu nedenle çalışmamız DM tanısı olan ve olmayan hiperglisemili hastalarda diyabete özgü ve yüksek proteinli beslenme ürünü ile uygulanan enteral nütrisyon tedavisinin yoğun bakım ünitesindeki kritik hastalardaki etkilerini gözlemlemeyi amaçlamıştır. Çalışmada 18 yaş ve üzeri DM tanılı 40 hasta ve DM tanısı olmayan 42 hastanın sonuçları incelenmiştir. Hastalar ağırlıklı olarak uygulanan formüle bağlı olarak, diyabete-özgü formül (DSF) ve yüksek proteinli formül (HP) gruplarına ayrılmıştır. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmada, hastaların demografik özellikleri, antopometrik ölçümleri, klinik durum bilgileri, kan bulguları ve nütrisyonel desteği içeren verileri alınmıştır. Veriler değerlendirildiğinde hastaların aldığı enerji ve makrobesin miktarları, insülin kullanımı ile ilgili değişkenler, bası ülseri risk faktörleri, biyokimyasal kan bulguları açısından farklılık görülmemiştir (p>.05). Ürün kullanım süresince ortalama kan glukoz düzeyleri DM ve DM olmayan hastalarda, HP ve DSF gruplarında benzer bulunmuştur (p>.05). Günlük ortalama kan glukoz düzeyleri ise 2. günde ve 11. günde DM tanılı hastalarda DSF grubunda, HP grubuna göre daha yüksektir (p<.05). Ürün gruplarından bağımsız olarak günlük ortalama kan glukoz düzeyleri değerlendirildiğinde, DM tanılı hastaların günlük kan glukoz düzeylerinin, DM tanısı olmayan hastalardan daha yüksek olduğu gösterilmiştir (p<.05). Bu sonuçlar YBÜ'de yatan DM tanısı olan ve olmayan hiperglisemili yetişkin kritik hastalarda her iki enteral formülün de benzer etkilerle sonuçlandığını göstermiş olup, gelecekte nütrisyonel tedavilerin planlanması açısından multi-disipliner ekibe ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In the intensive care unit (ICU), hyperglycemia is a condition that is likely to be seen even without a preliminary diagnosis of Diabetes Mellitus (DM) due to factors such as patient stress and multiple drug use. Diabetes-specific enteral nutrition formulas have been developed and used for these diseases. The use of high-protein formulas in the ICU has also become widespread with the increase in guidelines in recent years. Therefore, our study aimed to observe the conditions in critical cells in the intensive care unit of enteral nutrition therapy applied with a high-protein nutrition product specific to diabetes with and without DM diagnosis. The results of 40 patients aged 18 and over diagnosed with DM and 42 patients without DM were studied separately. Patients are mainly separated into diabetes-specific formula (DSF) and high-protein formula (HP) depending on the formula applied. Retrospective data including growth, demographic characteristics of children, anthropometric measurements, clinical status information, blood donation and nutritional support were obtained. When the data were evaluated, no changes were seen in the amount of energy and macronutrients taken by the patients, variables related to insulin use, some ulcer risk characteristics, and biochemical blood characteristics (p>.05). Similar changes in the average glucose level of the product use quality in DM and non-DM, HP and DSF groups (p>.05). Daily blood glucose level was higher in the DM diagnosed average DSF class than in the HP group on the 2nd and 11th day (p<.05). When the daily average blood glucose levels were evaluated independently of the product groups, it was seen that the daily blood glucose levels of patients known to have DM were higher than those not seen in DM (p<.05). These results have been shown that both enteral formulas with hyperglycemia in critically ill and non-DM diagnosed adults in the ICU resulted in similar effects, and will shed light on the multidisciplinary team in terms of planning nutritional therapy in the future.