Yetişkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between early maladaptive schemas and adult attachment styles
  1. Tez No: 955544
  2. Yazar: SİNEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlerin erken dönem uyumsuz şemaları ile bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ölçmektir. Araştırma, İstanbul'da yaşayan 18-65 yaş arası toplamda 206 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılmıştır. Verileri toplamak için veri Gonca Soygüt ve arkadaşları (2009) tarafından Türkçe olarak uyarlanan“Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 ölçeği”ve Evren Erzen (2016) tarafından geliştirilen“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS-30 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ise korelasyon ve varyans analizleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stilleri ile erken dönem uyumsuz şemalar arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca bazı sosyodemografik değişkenler ile de bazı şema alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, çocukluk döneminde gelişen ve yaşam boyu etkisini sürdüren uyumsuz şemaların, bireylerin yetişkinlikte kurdukları ilişkilerdeki bağlanma stillerini anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure whether there is a significant relationship between early maladaptive schemas and attachment styles of adults. The study was conducted with a total of 206 people between the ages of 18-65 living in Istanbul. Participants were reached by convenience sampling method.“Young Schema Scale Short Form-3 scale”adapted into Turkish by Gonca Soygüt et al. (2009) and 'Three-Dimensional Attachment Styles' scale developed by Evren Erzen (2016) were used to collect the data. SPSS-30 statistical program was used to analyze the data. The findings obtained were analyzed by correlation and variance analysis. As a result of the analysis, it was found that there was a positive and significant relationship between anxious and avoidant attachment styles and early maladaptive schemas. In addition, significant differences were found between some sociodemographic variables and some schema sub-dimensions. The results of the study show that maladaptive schemas, which develop in childhood and maintain their influence throughout life, significantly affect the attachment styles of individuals in the relationships they establish in adulthood.