Uçuşta karar verme stillerinin tükenmişlik düzeyine etkisi: Pilot öğrencileri üzerinde araştırma
The effect of decision making styles on burnout level in flight: A study on pilot students
  1. Tez No: 955548
  2. Yazar: AYSEL MERVE KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER CİHAN KESKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Havacılık sektörü, küresel ekonomi ve ulaşım ağının ayrılmaz bir parçası olarak, güvenli ve verimli bir şekilde işlemesi; yolcuların, mürettebatın ve tüm havacılık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Pilotlar, havacılığın temel unsurlarından biri olarak uçuş güvenliğini doğrudan etkileyen kararları almakla yükümlüdür. Bu nedenle pilotaj eğitim süreçleri, özellikle uçuş aşamasında alınan kararların kalitesini artırmaya yönelik stratejilerle şekillendirilmelidir. Ancak pilotların eğitim süreçleri sırasında maruz kaldığı aşırı stres, iş yükü ve tükenmişlik (burnout) gibi faktörler karar verme süreçlerinde olumsuz etkilere yol açabilir ve dolayısıyla uçuş güvenliğini tehdit edebilir. Bu tezde pilotaj eğitim sürecinde tükenmişlik sendromunun etkileri araştırılmış ve tükenmişlik düzeylerinin pilotların uçuş sırasındaki karar verme stillerine olan yansımaları incelenmiştir. Araştırma, pilotların eğitim dönemlerinde yaşadıkları tükenmişlik durumlarının uçuş aşamasındaki karar verme süreçlerini nasıl şekillendirebileceğini anlamayı amaçlamaktadır. Tükenmişlik, pilotların fiziksel, duygusal ve bilişsel aşırı yıpranmasına neden olarak sağlıklı ve güvenli uçuş kararları alabilmelerini zorlaştırabilir ve bu durum kazaların meydana gelmesine yol açabilir. Çalışma sonuçları, tükenmişlik düzeylerinin pilotların sezgisel ve rasyonel karar verme yetenekleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca tükenmişlik sendromunun karar vermekten kaçınma ve anlık karar verme gibi karar verme stillerinde de belirgin etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, pilotların uçuş sırasında karşılaştıkları stresli ve zorlu koşullar altında doğru ve güvenli kararlar almada zorlanabileceklerini ve bu durumun uçuş güvenliği için bir risk oluşturabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla, pilotaj eğitim süreçlerinde tükenmişlik sendromunun etkilerini azaltmaya yönelik psikolojik destek ve stres yönetimi eğitiminin entegre edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu tür destekler, pilotların tükenmişlikten korunmasına yardımcı olacak ve eğitim sürecinde daha sağlıklı kararlar almalarını sağlayacaktır. Böylece havacılık sektöründe uçuş güvenliğinin artırılması ve pilotların performanslarının optimize edilmesi mümkün olacaktır. Bu tez, tükenmişlik sendromunun eğitim süreçlerinde dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu ve güvenli uçuşların sağlanmasında bu tür müdahalelerin kritik rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle, pilotların eğitim süreçlerinde yaşadıkları tükenmişlik deneyimlerinin, onların gelecekteki karar verme yetenekleri üzerinde kalıcı etkiler bırakabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bağlamda, eğitim programlarının sadece teknik bilgi ve becerileri değil, aynı zamanda psikolojik dayanıklılığı da geliştirmeye yönelik stratejiler içermesi gerekmektedir. Eğitimcilerin, pilot öğrencilerinin tükenmişlik belirtilerini erken tespit edebilmesi ve uygun destek mekanizmalarını devreye sokabilmesi için gerekli bilgi ve becerilere sahip olması önemlidir. Ayrıca, havacılık otoritelerinin ve eğitim kurumlarının, pilotların psikolojik sağlığını korumaya yönelik politika ve uygulamaları hayata geçirmesi gerekmektedir. Bu tür önlemler, havacılık sektörünün sürdürülebilirliği ve güvenliği için vazgeçilmezdir.
Özet (Çeviri)
As an integral part of the global economy and transport network, the aviation industry is critical to the safe and efficient operation of the industry and to the health and safety of passengers, crew and all aviation employees. Pilots, as one of the fundamental elements of aviation, are responsible for making decisions that directly affect flight safety. Therefore, pilot training processes should be shaped with strategies to improve the quality of the decisions taken especially during the flight phase. However, factors such as excessive stress, workload and burnout that pilots are exposed to during the training processes may lead to negative effects on decision-making processes and thus threaten flight safety. In this thesis, the effects of burnout syndrome during the pilot training process were investigated and the reflections of burnout levels on pilots' decision-making styles during flight were analysed. The research aims to understand how the burnout experienced by pilots during their training period can shape their decision-making processes during flight. Burnout can cause physical, emotional and cognitive overload of pilots, making it difficult for them to make sound and safe flight decisions, which may lead to accidents. The results of the study revealed that burnout levels have a negative impact on pilots' intuitive and rational decision-making abilities. In addition, burnout syndrome had significant effects on decision-making styles such as decision avoidance and split-second decision making. These findings suggest that pilots may have difficulty in making correct and safe decisions under stressful and challenging conditions encountered during flight, which may pose a risk to flight safety. Therefore, it is emphasised that psychological support and stress management training should be integrated in pilot training processes to reduce the effects of burnout syndrome. Such support will help protect pilots from burnout and enable them to make healthier decisions during the training process. Thus, it will be possible to increase flight safety and optimise the performance of pilots in the aviation industry. This thesis reveals that burnout syndrome is an important factor to be considered in training processes and that such interventions play a critical role in ensuring safe flights. In particular, it should be taken into consideration that the burnout experiences of pilots during the training process may have lasting effects on their future decision-making abilities. In this context, training programmes should include strategies to develop not only technical knowledge and skills but also psychological resilience. It is important for educators to have the necessary knowledge and skills to detect early signs of burnout in pilot students and to put in place appropriate support mechanisms. Furthermore, aviation authorities and training institutions need to implement policies and practices to protect the psychological well-being of pilots. Such measures are essential for the sustainability and safety of the aviation industry.