Kamu diplomasisi açısından Türk yapımı tarihi dizilerin yurtdışı izleyiciler üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of the effects of Turkish historical TV series on foreign audiences in terms of public diplomacy
  1. Tez No: 955547
  2. Yazar: FÜSUN KAYAN ARDAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ASENA DEMİRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Devletlerin hedeflerine ulaşmaları için ihtiyaç duydukları gücün doğası tarihsel süreçte birçok faktöre bağlı olarak değişmiş, aynı zamanda politika yapımı da devletlerin tekelinden çıkmıştır. Tüm bu değişen dinamikler, günümüzde kamuoylarının uluslararası politikada önemini arttırmıştır. Bu doktora tezi de dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen ve yabancı kamuoyları tarafından beğeniyle takip edilen tarih konulu Türk televizyon dizilerinin aynı zamanda Türkiye'nin yumuşak gücüne katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda araştırma için seçilen üç tarihi Türk dizisi, ihraç edildiği ülkelerde hem elit kesimler hem de kamuoylarında yapmış olduğu yankılar açısından değerlendirilmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen üç farklı bölgede (Latin Amerika, Balkanlar, Orta Doğu) medyaya yansıyan yorumlar, izleyicilerin dijital platformlarda yaptığı yorumlar ve akademisyenlerin konu ile ilgili yaptığı çalışmalar üzerinden yapılan geniş bir söylem analizine ek olarak anket çalışması da yapılmıştır. Çalışmaların bulguları ile hedef kamuoylarını söz konusu diziler vasıtası ile etkileme ve Türkiye'ye yönelik tarihsel travmalardan kaynaklı önyargıların yumuşatılma kapasitesi olup olmadığı, en nihayetinde Türkiye'nin Kamu Diplomasisi açısından değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hedeflenmiştir. Hem olumlu hem de eleştirel yorumlar analiz edilerek gelecekte yapılabilecek benzer kamu diplomasisi uygulamalarının daha başarılı sonuçlar getirebilmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The nature of the power that states need to achieve their goals has changed over time due to many factors, and policy making is no longer the sole monopoly of states. All these changing dynamics have increased the importance of public opinion in international politics today. This study aims to investigate whether Turkish historical television series, which are exported to many countries around the world and are appreciated by foreign public opinion, also contribute to Türkiye's soft power. In this context, three historical Turkish series selected for the study were evaluated in terms of their impact on both the elite segments and the public in the countries they were exported to. In addition to a broad discourse analysis conducted on the comments reflected in the media, the comments made by the viewers on digital platforms and the studies conducted by academics on the subject in three different regions selected as the study area (Latin America, the Balkans, the Middle East), a survey study was also conducted. The findings of the studies aimed to determine whether the target publics had the capacity to be influenced by the series in question and to soften prejudices against Turkey, and ultimately whether Turkey could be evaluated in terms of Public Diplomacy. Both positive and critical comments were analyzed and suggestions were made for similar Public Diplomacy practices to bring more successful results in the future.