Yerel yönetim ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde çalışan yönetici ve antrenörlerin örgütsel sinizm, psikolojik sağlamlık ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organisational cynicism, psychological resilience and organisational commitment of managers and coaches working in local government and youth sports provincial directorates
- Tez No: 955568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel yönetim ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan yönetici ve antrenörlerin örgütsel sinizm, psikolojik sağlamlık ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışılan kurum, pozisyon ve şehir gibi demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Çalışmaya 204 erkek (%62,0, yaş ort.=38,02±9,20) ve 125 kadın (%38,0, yaş ort.=34,55±7,51) olmak üzere toplam 329 gönüllü katılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş; veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Microsoft Excel ve SPSS 22.0 programlarından yararlanılmıştır. Eksik veri bulunmazken, Mahalanobis uzaklığına göre yapılan analiz sonucunda 5 uç veri çıkarılmıştır. Normal dağılım sağlandığı için analizlerde T-testi ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sinizmin alt boyutları ile psikolojik sağlamlık arasında genellikle negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle“kurumdan uzaklaşma”ve“okula karşı olumsuz tutum”alt boyutları ile psikolojik sağlamlık arasında orta düzeyde negatif ilişkiler bulunmuştur. Öte yandan,“kararlara katılım”ile psikolojik sağlamlık arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki görülmüştür. Sinizm ile örgütsel bağlılık arasında da çeşitli düzeylerde anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Kurumdan uzaklaşma ile bağlılık boyutu olan uyum arasında güçlü pozitif bir ilişki varken, özdeşleşme ve içselleştirme ile orta düzeyde negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Benzer şekilde diğer sinizm alt boyutları da bağlılık alt boyutlarıyla zayıf ya da orta düzeyde ilişkiler göstermiştir. Son olarak, psikolojik sağlamlık ile örgütsel bağlılık arasında uyum boyutunda negatif, diğer boyutlarda ise pozitif yönlü ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between organizational cynicism, psychological resilience, and organizational commitment among managers and coaches working in local governments and Provincial Directorates of Youth and Sports. Additionally, it investigates whether these variables differ based on demographic factors such as gender, age, marital status, institution, position, and city of residence. A total of 329 volunteers participated in the study, including 204 men (62,0%, M_age=38,02±9,20) and 125 women (38,0%, M_age=34,55±7,51). The study was conducted using a correlational survey model. Data were collected through the“Personal Information Form,”“Organizational Cynicism Scale,”“Brief Resilience Scale,”and“Organizational Commitment Scale.”Microsoft Excel and SPSS 22.0 were used for statistical analysis. No missing data were found, and five outliers were excluded based on Mahalanobis distance. Normal distribution was confirmed, allowing for the use of T-tests and Pearson Product-Moment Correlation analyses. The results indicated generally negative relationships between the subdimensions of cynicism and psychological resilience. Specifically,“detachment from the institution”and“negative attitude toward the organization”showed moderate negative correlations with resilience. In contrast, a weak positive correlation was found between“participation in decisions”and resilience. Significant relationships were also identified between cynicism and organizational commitment. A strong positive correlation was observed between“detachment”and the“compliance”dimension of commitment, while moderate negative correlations were found with“identification”and“internalization.”Other subdimensions of cynicism also showed weak to moderate relationships with commitment dimensions. Finally, psychological resilience was negatively correlated with compliance, but showed weak to moderate positive correlations with identification and internalization.