Orta yetişkinlikte bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlık ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the correlation between cognitive flexibility, psychological resilience, and perceived stress level in middle adulthood
  1. Tez No: 955569
  2. Yazar: İPEK NAZ KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN YETKİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmamızda; orta yetişkinlikte bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlık ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi; olası bağlantıların ortaya konması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte orta yetişkinlikte bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlık ve algılanan stres düzeylerinin ayrı ayrı bulgulanması; sosyodemografik değişkenler ile ilişkilerinin de ortaya konması hedeflenmektedir. Bununla beraber araştırma değişkenlerinin birbirleriyle ilişkisi de çalışılmıştır. Çalışmamız, 45-64 yaş arası orta yetişkinlerin bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlık ve algılanan stres düzeyinin arasındaki bağlantıyı araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 200 kişi katılım sağlamıştır ve katılım tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Katılımcıların okuma-yazma bilmemesi ve aktif psikopatolojiye sahip olması çalışmanın dışlama kriterlerini oluşturmaktadır. Araştırma için; örneklem grubunu oluşturan gönüllü orta yaş yetişkinlere Bilişsel Esneklik Envanteri, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği uygulaanmıştır. Yetişkinlere, sorulara içten ve doğru yanıt vermelerinin önemi ve gizlilik ilkesine bağlı kalınacağı belirtilecektir. Katılımcılar öncelikle demografik bilgi formunu doldurup ardından bilişsel esnekliklerinin tespiti için“Bilişsel Esneklik Envanteri”, psikolojik sağlamlıklarını değerlendirmek için“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve algılanan stres düzeylerini belirlemek için“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Demografik değişkenlere göre ilişki, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Normallik testleri uygulanıştır ve parametrik testlerin kullanımı uygun görülmüştür. Ayrıca ölçekler için güvenirlik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research aims to examine the relationship between cognitive flexibility, psychological resilience and perceived stress levels in middle adulthood and to reveal possible connections. In addition, it is aimed at separately detecting cognitive flexibility, psychological resilience and perceived stress levels in middle adulthood and at revealing their relationships with sociodemographic variables. In addition, the relationship between the research variables has also been studied. The purpose of our study was to look into how middle-aged adults (45–64 years old) perceived their stress levels in relation to their psychological resilience and cognitive flexibility. 200 people participated in the study, and participation was completely voluntary. The fact that the participants were illiterate and had active psychopathology constituted the exclusion criteria of the study. For the study, the Cognitive Flexibility Inventory, Brief Psychological Resilience Scale, and Perceived Stress Scale were applied to the volunteer middle-aged adults who constituted the sample group. Adults will be informed about the importance of answering the questions sincerely and accurately and that confidentiality will be adhered to. Participants first filled in the demographic information form, and then the“Cognitive Flexibility Inventory”was used to determine their cognitive flexibility, the“Brief Psychological Resilience Scale”was used to evaluate their psychological resilience, and the“Perceived Stress Scale”was used to determine their perceived stress levels. The SPSS 27.0 program was used in the study. Relationship, correlation analysis and applied, and the use of parametric tests was deemed appropriate. In addition, reliability tests were performed for the scales.