Instagram kullanımının gençler üzerindeki etkisi: İran Belucistan ili örneği
The impact of Instagram usage on youth: The case of Iran's Balochistan province
  1. Tez No: 955567
  2. Yazar: MUSTAFA SHAHOUZAHI MOGHADDAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde sosyal medya, gençlerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş; özellikle Instagram, bireylere hem kendilerini ifade etme hem de farklı yaşam tarzlarıyla etkileşim kurma imkânı sunmaktadır. Instagram'ın yoğun kullanımı; sosyal karşılaştırma, bağımlılık ve kültürel değerlerin zayıflaması gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, bu etkilerin daha ayrıntılı biçimde incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Instagram'ın gençler üzerindeki sosyal, kültürel ve psikolojik etkilerini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, İran'da gerçekleştirilmiş olup hedef grubunu gençler oluşturmaktadır.Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup,İranın Belucistan ilin'de yaşayan 17-22 yaş aralığındaki 20 genç ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılara ulaşmak için amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. İlk olarak yakın çevremden birkaç kişi seçilmiş, ardından bu kişilerden başka bireyleri önermeleri istenmiştir.Bulgular, Instagram'ın gençler üzerinde yaratıcılığı artırma ve sosyal bağları güçlendirme gibi olumlu etkilerinin yanı sıra; özgüven kaybı, sosyal karşılaştırma ve sosyal medya bağımlılığı gibi olumsuz sonuçlara da yol açtığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, Instagram'ın küresel kültürel trendlerin hızlı yayılımını teşvik etmesi, gençlerin yerel kültürel değerlerinden uzaklaşmalarına neden olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma, Instagram'ın gençler üzerindeki çok yönlü etkilerini ortaya koyarken, sosyal medya kullanımının bilinçli ve dengeli bir şekilde yönetilmesinin önemine dikkat çekmektedir. Elde edilen bulgular, aileler, eğitimciler ve politika yapıcılar açısından; sosyal medya kullanımının olası zararlarını en aza indirgemek ve gençlerin platformdan iyi bir biçimde yararlanmalarını sağlamak adına çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media has become an integral part of young people's daily lives; especially Instagram offers individuals both the opportunity to express themselves and to interact with different lifestyles. Due to the intensive use of Instagram, which can lead to negative consequences such as social comparison, addiction, and the weakening of cultural values, the need to examine these effects in more detail has emerged. This study, which aims to examine the social, cultural, and psychological effects of Instagram on young people, was conducted in Iran and the target group consists of young individuals. The research was conducted using a qualitative research method, and interviews were held with 20 young people between the ages of 17 and 22 living in the Balochistan province of Iran. Purposeful and snowball sampling methods were used to reach the participants. First, a few people from my close circle were selected, and then these individuals were asked to suggest other people. The findings reveal that while Instagram has positive effects on young people such as enhancing creativity and strengthening social bonds, it also leads to negative consequences such as loss of self-confidence, social comparison, and social media addiction. Additionally, it has been observed that Instagram's encouragement of the rapid spread of global cultural trends causes young people to distance themselves from local cultural values. This study, while revealing the multifaceted effects of Instagram on young people, emphasizes the importance of managing social media use consciously and in a balanced way. The findings provide various suggestions for families, educators, and policymakers in order to minimize the possible harms of social media use and to ensure that young people benefit positively from this platform.