Sivil havacılık alanında eğitim alan öğrencilerin staj sürecindeki memnuniyetlerinin incelenmesi: Üniversitelerde saha uygulaması
Examining the satisfaction of students receiving education in the field of civil aviation during the internship process: Field application in universities
  1. Tez No: 955610
  2. Yazar: ELVAN KARAGÖZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, sivil havacılık alanında eğitim gören öğrencilerin staj sürecine ilişkin deneyimlerini incelemeyi ve bu deneyimlerin demografik ve çevresel değişkenler doğrultusunda nasıl farklılaştığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, öğrencilerin stajdan duydukları memnuniyetin; staj yapılan işletmeyi kimin bulduğuna, işletmenin çalışan sayısına ve öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel yöntemlerden faydalanılmış anket tekniği kullanılmıştır. Toplam 440 kişiden anket tekniği ile veriler elde edilmiş SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular incelendiğinde öğrencilerin stajdan duydukları memnuniyet düzeyleri, staj yapılan işletmeyi bulan tarafa göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Okul tarafından sağlanan staj yerleri, öğrencilerin daha hazırlıklı bir şekilde staj sürecine başlamalarını sağlamaktadır. Bu durum, sürecin daha planlı ve denetimli geçmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, staj yapılan işletmenin çalışan sayısının da memnuniyet düzeyleri üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Büyük ölçekli kurumsal işletmelerde gerçekleştirilen stajlar, öğrencilere daha profesyonel bir öğrenme ortamı sunduğu için bu ortamlarda staj yapan öğrencilerin memnuniyet seviyeleri daha yüksek olmaktadır. Öğrencilerin eğitim düzeyi ve eğitim alanı da staj deneyimlerinin kalitesini etkileyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Araştırma bulguları, eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin staj sürecinden elde ettikleri faydanın da arttığını ve sektöre ilişkin tutumlarının daha olgun ve gerçekçi hale geldiğini göstermektedir. Çalışmada, okulda verilen mesleki eğitimin staj sürecine katkısının, hem staj yerini bulan tarafa hem de öğrencinin bireysel özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterdiğini vurgulamaktadır. Mesleki eğitimin uygulamaya dönük yönlerinin yeterli seviyede gelişmiş olması, öğrencilerin iş ortamına uyum sağlamalarını ve teorik bilgilerini pratikle birleştirmelerini kolaylaştırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the internship experiences of students studying in the field of civil aviation and determine how these experiences vary according to demographic and environmental variables. Specifically, it evaluates whether students' satisfaction with their internships differs based on who found the internship placement, the number of employees in the organization, and the students' socio-demographic characteristics. The research utilizes quantitative methods and employs a survey technique. Data were collected from 440 individuals using the survey method and analyzed through the SPSS program. Upon analyzing the findings, it was observed that students' satisfaction levels with their internships significantly varied depending on who found the internship placement. Internships provided by the school helped students start the process more prepared, contributing to a more organized and supervised experience. Furthermore, the number of employees in the host organization was found to impact students' satisfaction levels. Internships conducted in large-scale corporate organizations provided students with a more professional learning environment, leading to higher satisfaction levels among students in these settings. Students' educational level and field of study were also identified as key factors influencing the quality of their internship experiences. The research findings suggest that as students' educational level increases, the benefits they derive from their internships also increase, and their attitudes toward the sector become more mature and realistic. The study highlights that the contribution of vocational education to the internship process differs depending on both the party responsible for finding the internship placement and the individual characteristics of the students. It was found that the sufficient development of the applied aspects of vocational education facilitates students' adaptation to the work environment and helps them integrate theoretical knowledge with practical experience.