Van Gölü kıyısından izole edilen nassulid siliyatlar(ciliophora, nassophorea, nassulida) üzerine morfolojik vefilogenetik araştırmalar
Morphological and phylogenetic investigations onnassulid ciliates (ciliophora, nassophorea, nassulida)isolated from the side of lake Van shore
  1. Tez No: 955658
  2. Yazar: MUKADDES KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde Van Gölü kıyıları ve göl ile ilişkili sucul sistemlerden izole edilen nassulid siliyatlar üzerinde gerçekleştirildi. Alınan su örneklerine Nassulides labiatus, Naxella lucida ve yeterli örnek elde edilemediği için tür düzeyinde tanımlanamayan Naxella sp. olmak üzere üç nassulid siliyat popülasyonu tespit edildi. İzole edilen siliyatların morfolojik ve morfometrik tanımlamaları yapıldı, Nassulides labiatus ve Naxella lucida'nın SSU rDNA gen nükleotid dizileri ortaya çıkarılmış, nassulidlerin SSU rDNA gen dizilerine dayalı filogenetik ilişkileri araştırıldı, elde edilen bulgular literatür verileri ile karşılaştırıldı. Nassulides labiatus oval dış görünüm, 80 × 150 µm boyut, 8–15 hipostomiyal franj, 140 somatik kineti, 30 nematodesmal çubuk ile desteklenmiş oral sepet, posteriyör ventral olarak konumlu 20 µm uzunluğunda yarık biçimli sitopig; Naxella lucida ise oval dış hat, 65 × 50 µm boyut, 4 hipostomiyal franj, 60 somatik kineti, 16 nematodesmal çubuk ile destekli oral sepet, posteriyör ventral konumlu 30 µm uzunluğunda sitopig ile karakterize edilirler. Naxella sp. popülasyonu oldukça az sayıda birey ile gözlenmiş olup tipik nassulid morfolojisine sahiptir. Yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile SSU rDNA genine Nassulides labiatus için 1763, Naxella lucida için ise 1765 baz çifti nükleotid dizisi belirlendi. Nassulides labiatus ve Naxella lucida popülasyonlarına ait nükleotid dizileri GenBank'tan (NCBI) elde edilen nassulidlerin nükleotid dizileri ile karşılaştırıldı, %98.8 ile %83.4 benzerlik, 27–272 nükleotid pozisyonunda farklılık görüldü. Nassulides labiatus ve Naxella lucida'nın SSU rDNA nükleotid dizileri ilk kez bu çalışma ile ortaya çıkarılmıştır. Filogenetik analizlerde Nassophorea sınıfının monofiletik olmadığı görüldü. Nassulides labiatus ve Naxella lucida'nın Naxella paralucida KY652918, Nassula labiata KC832949, Nassula sp. EU 286810 ve Obertrumia georgiana X65149 popülasyonları ile yakın ilişkili konumlanmıştır. Çok sayıda türü mevcut olan nassulid siliyatlar ile ilgili çok az moleküler veri bulunmaktadır. Bu sebeple pek çok türün nükleotid dizisinin karşılaştırma olanağı bulunmamaktadır. Nassulid siliyatların akrabalık ilişkilerini doğru bir biçimde ortaya koyabilmek için ayrıntılı morfolojik teşhisleri yapılmış çok daha fazla türe ait SSU rDNA nükleotid dizisine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on nassulid ciliates isolated from the shores of Lake Van and aquatic systems associated with the lake in Van Yüzüncü Yıl University campus. Three nassulid ciliate populations, Nassulides labiatus, Naxella lucida and Naxella sp., which could not be identified to species level due to insufficient samples, were identified. Morphological and morphometric descriptions of the isolated ciliates were made, SSU rDNA gene nucleotide sequences of Nassulides labiatus and Naxella lucida were revealed, phylogenetic relationships of nassulids based on SSU rDNA gene sequences were investigated, and the findings obtained were compared with literature data. Nassulides labiatus with oval outline, 80 × 150 µm, 8–15 hypostomial franges, 140 somatic kineties, oral basket supported by 30 nematodesmal rods, 20 µm long slitshaped cytopig positioned ventrally posteriorly; Naxella lucida is characterised by oval outline, size 65 × 50 µm, 4 hypostomial franges, 60 somatic kineties, oral basket supported by 16 nematodesmal rods, 30 µm long cytopig positioned posterior ventrally. The population of Naxella sp. was observed with very few individuals and has a typical nassulid morphology. By next generation sequencing (NGS) method, 1763 base pair nucleotide sequences for Nassulides labiatus and 1765 base pair nucleotide sequences for Naxella lucida were determined for SSU rDNA gene. The nucleotide sequences of Nassulides labiatus and Naxella lucida populations were compared with the nucleotide sequences of nassulids obtained from GenBank (NCBI) and 98.8% and 83.4% similarity were observed, with differences at nucleotide positions 27–272. SSU rDNA nucleotide sequences of Nassulides labiata and Naxella lucida were revealed for the first time in this study. Phylogenetic analyses showed that class Nassophorea is not monophyletic. Nassulides labiatus and Naxella lucida are closely related to the populations of Naxella paralucida KY652918, Nassula labiata KC832949, Nassula sp. EU286810 and Obertrumia georgiana X65149. There is very little molecular data on nassulid ciliates, of which there are many species. For this reason, it is not possible to compare the nucleotide sequences of many species. In order to accurately determine the kinship relationships of nassulid ciliates, SSU rDNA nucleotide sequences of many more species with detailed morphological descriptions are needed