Edremit Kasbası'nın coğrafi etüdü
  1. Tez No: 51836
  2. Yazar: ORHAN DENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EDREMİT KASABASININ CO?RAFÎ ETÜDÜ Orhan Deniz Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdullah KÖSE 1996, Sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr. Abdullah KÖSE Araştırma konusunu oluşturan Edremit kasabası, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van Bölümü'nde yer alır. İdarî bakımdan Van il sının içinde kalan Edremit, Van'ın 1 5 km güney batısında bulunur. Kasaba konum itibariyle Van Gölü'nün doğusunda; güneyde Gürpınar oluğu ile kuzeyde Van Ovası arasında doğu baü yönünde uzanan bir sırtm kuzey eteğinde yer alır. Bölgede, karasal bir iklimin hüküm sürmesine rağmen Edremit'in büyük ve derin bir gölün (Van Gölü) kıyısında yer alması nedeniyle, burada kışlar çevresine oranla sert geçmez. Yıllık sıcaklık ortalaması 8.3 °C'dir. Yıllık yağış miktarı ise 380 mm.'dir. Yaz mevsiminde yağış yetersizliği nedeniyle kuraklık görülür. M.Ö. VIII. yüzyılda Urartular tarafından yerleşme temelleri atılan Edremit, 1974'te belde, 1990 yılında ise ilçe olmuştur. Kasabanın yerleşim alanı 7.6 km2 olup, bu alanda 1995 yılı itibariyle 2995 kişi yaşamaktadır. Edremit'in Van'a yakınlığı nedeniyle birçok fonksiyon burada gelişememiştir. Dolayısıyla çeşitli fonksiyonlara sahip olmadığı için de çevresindeki kırsal yerleşmelerle ilişkisi sınırlı kalmıştır. En iyi gelişen fonksiyon turizm fonksiyonudur. Edremit'te taran ve konut fonksiyon alanı hariç diğer bütün fonksiyonlar kıyıda toplanmıştır. Yeşil ve Mavinin bütün tonlarmn bir arada görüldüğü Edremit, TurizmIV Edremit is also famous for its fruit gardens. But the crop is a bit because of the dust produced by the cement factory in the area. The factory is very important for the economy of Edremit but is also a source for pollution. There are several natural and human problems in Edremit. The natural problem is indundation because of lake Van and the other is the inability to make use of the potential of the town.
Özet (Çeviri)
II ve rekreasyon açısından büyük bir öneme sahiptir. Turizm mevsiminin kısalığına rağmen her yıl buraya onbinlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Edremit kıyılarında, rekreasyon amacıyla buraya gelenlere hizmet eden çok sayıda tesis bulunmaktadır. Edremit meyve bahçeleri yönünden de eskiden beri meşhurdur. Kasabada binlerce meyve ağacı bulunmasına rağmen, elde edilen ürün çok azdır. Bunun nedeni Çimento fabrikasının etrafa saçtığı tozlardır. Edremit'te bulunan Van Çimento Fabrikası bölge ekonomisine önemü bir katkı sağlarken, etrafa saçtığı tozlar nedeniyle de büyük bir çevre kirlenmesine yol açmaktadır. Edremit'te doğal ve beşerî nedenlerden kaynaklanan bir takım problemler vardır. Doğal nedenlerden kaynaklanan en önemli problem, Van Gölü seviyesinin yükselmesi sonucu kıyıdaki bir çok tesislerin su altında kalmasıdır. Beşerî nedenlerden kaynaklananlar ise planlamanın olmaması ve kasabadaki mevcut potansiyelin iyi değerlendirilmemesindendir.II ve rekreasyon açısından büyük bir öneme sahiptir. Turizm mevsiminin kısalığına rağmen her yıl buraya onbinlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Edremit kıyılarında, rekreasyon amacıyla buraya gelenlere hizmet eden çok sayıda tesis bulunmaktadır. Edremit meyve bahçeleri yönünden de eskiden beri meşhurdur. Kasabada binlerce meyve ağacı bulunmasına rağmen, elde edilen ürün çok azdır. Bunun nedeni Çimento fabrikasının etrafa saçtığı tozlardır. Edremit'te bulunan Van Çimento Fabrikası bölge ekonomisine önemü bir katkı sağlarken, etrafa saçtığı tozlar nedeniyle de büyük bir çevre kirlenmesine yol açmaktadır. Edremit'te doğal ve beşerî nedenlerden kaynaklanan bir takım problemler vardır. Doğal nedenlerden kaynaklanan en önemli problem, Van Gölü seviyesinin yükselmesi sonucu kıyıdaki bir çok tesislerin su altında kalmasıdır. Beşerî nedenlerden kaynaklananlar ise planlamanın olmaması ve kasabadaki mevcut potansiyelin iyi değerlendirilmemesindendir.