Gemilerde hibrit sistemlerinin kullanılması ve ekonomik açıdan incelenmesi
Use the hybrid systems on ships and its economic investigation
  1. Tez No: 955681
  2. Yazar: YUSUF DÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS AKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşadığımız gezegende her geçen yıl insan sayısının artması, sanayi kuruluşlarının sayısı ve üretim miktarlarını arttırması sonucunda elektrik enerjisinin tüketim miktarınında her yıl arttığı görülmektedir. Ortaya çıkan bu enerji ihtiyacının büyük bir kısmının fosil temelli kaynaklardan olması ve fosil kaynakların miktarlarının sınırlı olması sonucunda yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini arttırmaktadır. Özellikle günümüzde kullanılmakta olan gemiler enerji ve hareket ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına fosil yakıtlara ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte Uluslararası Denzicilik Örgütü (IMO), 2053 yılının sonuna kadar doğaya salınan karbon salınımını sıfıra indirmek ve bu amaç doğrultusunda fosil temelli enerji kaynaklarınının kullanımını da bu tarihe kadar sonlandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda gemilerde enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlayan fosil temelli kaynakların kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların oldukça büyük önem arz ettiği sonucuna varılmaktadır. Yapılacak olan bu çalışmada İzmir ve Muğla illeri arasından çalışmakta olan yük gemisinin oniki ayda ortalama olarak tükettiği fosil yakıt miktarı sonucunda atmosfere salınım yaptığı sera gazı emisyon miktarlarıyla ilgili değerler paylaşılmıştır. İncelemeye esas teşkil eden eden geminin enerji ihtiyacının belirli bir kısmını sağlayacak hibrit sistemin modellenmesi yapılarak HOMER program aracılığıyla teknoekonomik açıdan analizi yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda geminin elektrik enerjisi ihtiyacı sadece dizel jeneratörler vasıtasıyla değil güneş ve rüzgar enerjisi vasıtasıyla da karşılanması sağlanmış olacaktır. Yapılan bu çalışma sonucunda daha az fosil yakıt kullanıldığından doğaya salınan emisyon miktarında büyük ölçüde azalma meydana geldiği ve dizel jeneratör bakım masaraflarınında önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Araştımanın sonucunda hibrit enerji sisteminin enerji verimliliği açısından mühim avantajlar sağladığı sonucuna varılmaktadır.Bununla birlikte hibrit enerji sistemlerinin enerji tüketimini en iyi hale getirme ve çevresel sürdürülebilirlik imkanı sağladığı görülmektedir. Yapılan çalışma sonucunda gemide kullanılması planlanan hibrit enerji sisteminin günümüzde kullanılmakta olan fosil temelli kaynaklara olan bağımlılığı ve maliyet kalemini de önemli ölçüde azaltacağı görülmektedir. Bu çalışma sonucunda ileri ki süreçte hibrit enerji sistemlerine sahip gemilerin kullanılmasına yönelik önemli bir emsal teşkil ettiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
On the planet we live in, human change is increasing every year, the number of industrial units and the amount of production are increasing. As a result, it is seen that the consumption of electrical energy is increasing every year. A large part of this emerging energy need is due to the abundance of fossils and the limitation of fossil diversity, resulting in increased energy expansion. Especially today's ships need fossil fuels to meet their energy and movement needs. In addition, the International Maritime Organization (IMO) continues to reduce carbon emissions to nature by 2053 and to end increase in fossil energy consumption at this target level by this date. For this purpose, tools to reduce the amount of fossil money that covers energy consumption on ships are of great importance. In this study the values related to the amount of greenhouse gas emissions released into the atmosphere as a result of the average amount of fossil fuel consumed by a Cargo ship operating between İzmir and Muğla provinces in twelve month werw shared. It is aimed to model the hybrid system that will provide a certain part of the ship, which is the basis of investigation and analyze it from a technoeconomic perspective through the HOMER program. As a result of this work, the ship's electrical energy needs will be met not only through diesel generators but also through solar and wind energy. As a result of this study, it is seen that since lessfossil fuel is used, there is a significant decrease in the amount of emissions released into the natüre and diesel generator maintenance costs are also significantly reduced.As a result of the research, it is conclueded that the hybrid energy system provides significant advantages in terms of energy efficiency.However, ,t is seen that hybrid energy systems provide the opportunity to optimize energy consumption and environmental sustainability. As aresult of the study, it is seen that the hybrid energy system planned to be used on the ship will significantly reduce the dependence and cost item on fossil-based ressources used today. As a result of this study, it sets an important precedent ort he use of ships with hybrid energy systems in the future