Afyonkarahisar yöresinde bulunan seralarda kullanılan jeotermal ısıtmada karşılaşılan sorunlar
Challenges encountered in the use of geothermal heating in greenhouses in the Afyonkarahisar region
  1. Tez No: 955680
  2. Yazar: EVREN KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde bulunan seraların jeotermal kaynaklarla ısıtılmasında karşılaşılan sorunlar incelenmiş ve bu seraların mevcut durumları ile yapısal özellikleri ortaya konulmuştur. Araştırmanın ana materyalini tam sayım yöntemi ile belirlenen 43 sera üreticisi ile yüz yüze yapılan anketler oluşturmaktadır. Verilerin analizi için parametrik olmayan yöntemlerden Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Sayım ile elde edilen verilere ise Khi-kare testi uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre örtü altı yetiştiricilikte en sık karşılaşılan sorunların ısıtma, sulama ve havalandırma sorunları olduğu belirlenmiştir. Örtü altı yetiştiricilikte karşılaşılan bu sorunlar, cinsiyet, eğitim, işletme kuruluş tarihi ve işletme büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Jeotermal ısıtmada en sık karşılaşılan sorunlar ise bakım maliyetlerinin artması, jeotermal suyun sıcaklık ve kimyasal bileşenlerindeki dalgalanmaların üretimi olumsuz etkilemesi ve jeotermal suyun kimyasal özelliklerinin seradaki ekipmanlara zarar vermesidir. Jeotermal ısıtmada en sık karşılaşılan bu sorunlar yaş, deneyim, işletme kuruluş tarihi ve işletme büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Jeotermal enerjinin en önemli avantajlarının yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynağı olması; çevre dostu olması ve düşük karbon emisyonu sağlaması iken en önemli dezavantajları ise başlangıç maliyetlerinin yüksek olması ve jeotermal kaynakların bölgesel sınırlamasının olmasıdır (belli coğrafi bölgelerde daha yoğun olması). Jeotermal enerjinin bahsedilen avantajları cinsiyet, yaş, deneyim süresi ve işletme kuruluş tarihine göre değişiklik gösterirken; dezavantajları deneyim süresi ve işletme kuruluş tarihine göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems encountered in heating greenhouses with geothermal resources in the province of Afyonkarahisar were examined, and the current conditions and structural characteristics of these greenhouses were revealed. The primary material for the research consisted of face-to-face surveys conducted with 43 greenhouse producers, determined through a complete enumeration method. For the analysis of the data, non-parametric methods such as the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used. The data obtained through enumeration were analyzed using the Chi-square test. According to the findings, the most common problems encountered in greenhouse cultivation were heating, irrigation, and ventilation. These problems vary depending on gender, education level, year of establishment, and size of the enterprise. In geothermal heating, the most frequently encountered problems were increased maintenance costs, fluctuations in the temperature and chemical composition of geothermal water adversely affecting production, and the chemical properties of geothermal water causing damage to the equipment used in greenhouses. These geothermal heating problems vary depending on the age, experience, year of establishment, and size of the enterprise. The most important advantages of geothermal energy are that it is a renewable and sustainable energy source, environmentally friendly, and provides low carbon emissions. The main disadvantages are high initial investment costs and regional limitations of geothermal resources (more concentrated in certain geographical regions). Perceptions of these advantages vary by gender, age, experience, and year of establishment, while the disadvantages vary by experience and year of establishment.