Afet yönetimi için sahra hastanelerinin, geçici barınma alanlarının ve toplanma noktalarının entegre olarak yer seçimi optimizasyonu
Integrated location optimization of field hospitals, temporary shelters, and collection points for disaster management
  1. Tez No: 955682
  2. Yazar: İHSAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜRŞAT ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doğal afetler, can ve mal kaybına sebebiyet veren, çoğunlukla insan kontrolü dışında gerçekleşen ve önlenmesi zor olaylardır. Dünyanın her tarafında zaman zaman doğal afetler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu afetler sonucunda maddi ve manevi birçok kayıp gerçekleşebilmektedir. Toplanma ve geçici barınma alanları ile sahra hastanelerinin yerlerinin belirlenmesi, bu afetler sonucunda yaralıların hastanelere sevki doğal afet yönetiminde kilit konulardır. Toplanma alanlarının afet öncesinde belirlenmesi afet sonrasında yaşanacak panik ortamının engellenmesini sağlayacaktır. Doğru yerlere kurulacak olan geçici barınma alanları afetten etkilenen vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması için önem arz etmektedir. Olası bir deprem sonucu oluşabilecek yaralı sayısı hastanelerde hızlı müdahaleyi zorlaştırabilmektedir. Yaralılara en kısa sürede tıbbi müdahalede bulunulması gerekmektedir. Bu çalışmada, olası bir afet durumunda sahra hastanesi, geçici barınma ve toplanma alanlarının yerlerinin belirlenmesi problemleri bir arada ele alınarak stokastik optimizasyon yöntemi ile çözülmüştür. Bu kapsamda, Erzincan ili için olası deprem senaryolarına göre vaka çalışması yapılmış ve farklı senaryolar üzerinden stokastik optimizasyon yöntemi kullanılarak en uygun yerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are events that typically occur beyond human control, are difficult to prevent, and often result in loss of life and property. Natural disasters occur from time to time all over the world. As a result of these disasters, significant physical and psychological losses can occur. Determining the location of collection points and temporary shelter areas and field hospitals, and the transfer of the injured to hospitals as a result of these disasters are key issues in natural disaster management. Determining the collection points before the disaster will prevent the panic environment that will be experienced after the disaster. Temporary shelters to be established in the right places are important to meet the shelter needs of the casualties. The number of casualties that may occur as a result of a possible earthquake can complicate the rapid intervention in hospitals. The injured should be treated as soon as possible. In this study, it is aimed to determine the location of the field hospital, temporary shelter and collection points in case of a possible disaster. In this study, the problems of determining the location of field hospital, temporary shelter and assembly areas in a possible disaster situation were solved together by stochastic optimization method. In this context, a case study was made according to possible earthquake scenarios for Erzincan province and the most suitable locations were determined by using stochastic optimization method over different scenarios.