Türkiye'de yetişen Swertıa türleri üzerine taksonomik ve fitokimyasal çalışmalar
Taxonomical and phytochemical studies on Swertia species growing in Türkiye
- Tez No: 955705
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BÜLENT KÖSE, PROF. DR. FUNDA NURAY YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Morfoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology, Morphology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yetişen Swertia longifolia Boiss. ve Swertia iberica Fischer. ex C. A. Mey. türleri üzerinde morfolojik, mikromorfolojik, anatomik, palinolojik, moleküler, fitokimyasal ve biyolojik aktiviteleri çalışmaları yapılmıştır. Türlerin morfolojik özellikleri Türkiye Florasındaki morfolojik karakterler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tohum, stigma, stoma, polen, nektaryum, sepal, petal ve kapsüle ait mikromorfolojik yüzey özellikleri SEM ile görüntülenmiştir. Anatomik çalışma kapsamında kök, gövde ve yaprak enine kesiti alınarak özellikleri belirlenmiştir. Palinolojik çalışmada türlerin trikolporat polen tipinde olduğu gözlenmiştir. Türlere ait DNA dizi sekansları kullanılarak NCBI veri tabanındaki verilerle karşılaştırılmış, Blast programı aracılığıyla yakın akraba olan türler belirlenmiş ve ağaç dendrogramları oluşturulmuştur. Biyolojik etki çalışmaları kapsamında in vitro antioksidan, antimikrobiyal ve nöroprotektif etkileri araştırılmıştır. Ekstrelerin BV-2 hücre hattı üzerinde MTT yöntemi ile sitotoksite çalışması yapılmıştır. Mikrodistilasyon yöntemiyle çiçeklerden elde edilen uçucu bileşenler GC ve GC/MS sistemiyle analiz edilmiştir. Bitkilerin ana ekstreleri UPLC/Q-TOF-MS yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca S. iberica üzerinden izolasyon ve saflaştırma çalışmaları gerçekleştirilmiştir. N-butanol ekstresinden dekussatin bileşiği izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Morphological, micromorphological, anatomical, palynological, molecular, phytochemical, and biological activity studies were carried out on Swertia longifolia Boiss. and Swertia iberica Fischer. Ex C. A. Mey. species from Türkiye. Morphological characteristics of the species were examined comparatively with morphological characters in the Flora of Turkey. Micromorphological surface features of seed, stigma, stoma, pollen, nectary, sepal, petal and capsule were visualized by scanning electron microscope (SEM). Within the scope of anatomical study, cross-sections of root, stem and leaf were specified. Palynological studies illustratedthat pollensof the were tricolporate. Closely related species were determined by Blast program using DNA sequences and tree dendrograms were created. Within the scope of biological effect studies in vitro antioxidant, antimicrobial and neuroprotective effects were evaluated. Cytotoxicity study of the extracts was performed on BV-2 cell line using the MTT method. Essential oils from flowers were obtained by microdistillation and analysed by GC and GC/MS. Plant extracts were compared by UPLC/Q-TOF-MS according their polarity. In addition, isolation and purification studies were carried out on S. iberica extract. Decusatin compound was isolated from n-butanol extract. The structure of the compound was elucidated by MS, 1H, and 13C NMR.