Jeolojik problemlerin araştırılmasında kullanılacak zaman ortamı elektromanyetik aygıt tasarımı
Time domain electromagnetic device design for use in investigating geological problems
  1. Tez No: 955706
  2. Yazar: YUNUS CAN KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTUNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Zaman Ortamı Elektromanyetik (ZOEM) yöntemler, yeraltı yapılarının iletkenlik özelliklerini belirleyebilme yetenekleri sayesinde jeolojik problemlerin araştırılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak mevcut ölçüm aygıtları, sabit zaman pencereleri, analog pencereleme sınırlamaları, gürültü filtreleme vb. konulardaki yetersizlikleri nedeniyle çeşitli kısıtlamalar barındırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, yeni tasarlanan aygıtla bu tür kısıtlamaları aşmak için farklı bir veri toplama tekniği önerilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen sistemde, sinyaller analog pencereleme yerine yüksek örnekleme hızında sayısallaştırılarak kaydedilmekte ve pencereleme işlemi veri toplama sonrasında yapılabilmektedir. Bu yaklaşım, kullanıcıya ölçüm sonrası frekans analizi, gürültü filtreleme ve farklı pencereleme seçenekleri gibi uygulama esneklikleri kazandırmaktadır. Aygıt; verici kontrol ünitesi, ayarlanabilir kazançlı yükselteç, sayısallaştırıcı modülü, RTK-GNSS destekli konumlandırma sistemi ve saha kullanımına uygun güç ünitesi ile donatılmıştır. Laboratuvar testleri aygıtın doğruluk ve kararlılık açısından başarılı performans sergilediğini ortaya koyarken, test sahalarında yapılan uygulamalar aygıtın GPR, manyetik gradyometre ve mikro gravite yöntemleriyle benzer anomalileri başarıyla tespit ettiğini göstermiştir. Ayrıca, geliştirilen aygıt, klasik yöntemlere kıyasla daha net ve düşük gürültülü veriler üretmiştir. Bu tez çalışması, ZOEM yönteminin veri kalitesi, yorumlanabilirliği ve uygulama alanlarını genişletmeye yönelik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Time-Domain Electromagnetic (TDEM) methods are widely used in the investigation of geological problems due to their ability to determine the conductivity properties of subsurface structures. However, existing measurement devices have various limitations, such as fixed time windows, constraints from analog windowing, and insufficient noise filtering capabilities. In this research, a different data acquisition technique is proposed with a newly designed device to overcome these limitations. In the developed system, signals are digitized and recorded at a high sampling rate instead of using analog windowing, and the windowing process can be performed after data collection. This approach provides the user with flexibility in post-measurement applications such as frequency analysis, noise filtering, and alternative windowing strategies. The device is equipped with a transmitter control unit, an amplifier with adjustable gain, a digitization module, an RTK-GNSS-supported positioning system, and a power unit suitable for field use. Laboratory tests demonstrated the devices successful performance in terms of accuracy and stability, while field tests showed that it could effectively detect similar anomalies compared to GPR, magnetic gradiometer, and microgravity methods. Moreover, the developed device produced clearer and less noisy data compared to traditional methods. This thesis contributes to enhancing data quality, interpretability, and the range of applications of the TDEM method