Okulöncesi dönem öğrencilerinin motor beceri düzeylerinin sosyal davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool students' motor skill levels and their social behavior
  1. Tez No: 955718
  2. Yazar: MUHAMMET CAFER ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören okul öncesi dönemi öğrencilerinin motor gelişim düzeyleri ile sosyal gelişim düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada okul öncesi öğrencilerinin cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre, motor beceri düzeyleri ile sosyal gelişim özellikleri arasında ki ilişki incelenmiştir. Araştırma grubunu 168 okul öncesi öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 48,8%'i kız (n=82), 51,2%'si erkek (n=86) olarak belirlenmiştir. Yaş dağılımına göre, öğrencilerin 11,9%'u 4 yaşında (n=20), 39,3%'ü 5 yaşında (n=66) ve 48,8%'i 6 yaşında (n=82) olduğu görülmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği Öğretmen Formu (OÖSDÖ-ÖF) ve Büyük Kas Becerileri Ölçme Testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin betimleyici analizi yapılmıştır. Verilerin normallik testi One-sample Kolmogorov Smirnov ile Shapiro-Wilk testi ile sınanmış ve normal dağılım gösterdiği gözlenmiştir. Ardından cinsiyet değişkenine göre inceleme yapabilmek için independent simple-t test ve yaş değişkenine göre karşılaştırmalar için ise Kruskal-Wallis H Testi uygulanmıştır. Son olarak motor beceri ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi görebilmek amacıyla korelasyon analizinde Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lokomotor beceri seviyesi yüksek olan çocuklarda fiziksel ve ilişkisel saldırganlık gösterme durumlarının azaldığı, aynı zamanda da olumlu sosyal davranış gösterme durumlarının arttığı sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the motor development levels and social development levels of preschool students studying in the 2024-2025 academic year. In the study, the relationship between motor skill levels and social development characteristics of preschool students according to gender and age variables was examined. The research group consists of 168 preschool students. Of these students, 48,8% were female (n=82) and 51,2% were male (n=86). According to age distribution, 11,9% of the students were 4 years old (n=20), 39,3% were 5 years old (n=66) and 48,8% were 6 years old (n=82). Preschool Social Behavior Scale Teacher Form (PSSBS-TF) and Large Muscle Skills Measurement Test were applied as data collection tools in the study. Descriptive analysis of the obtained data was conducted. The normality test of the data was tested with One-sample Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk test and it was observed that the data showed normal distribution. Then, independent simple-t test was applied to analyze the data according to gender variable and Kruskal-Wallis H Test was applied for comparisons according to age variable. Finally, Spearman correlation test was used in the correlation analysis in order to see the relationship between motor skill and social skill levels. As a result of the study, it was found that children with high locomotor skill levels showed a decrease in physical and relational aggression, and at the same time showed positive social behavior.