Deneysel hayvan modelinde oluşturulan mezenter iskemide kallistatin düzeyinin yeri
The role of kallistatin levels in mesenteric ischemia induced in an experimental animal model
  1. Tez No: 955719
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. HALİT ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut mezenterik iskemi (AMİ), yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahip ciddi bir abdominal acil durumdur. Erken tanı, tedavi başarısını ve sağkalım oranını artırmak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, deneysel hayvan modeli kullanılarak oluşturulan mezenterik iskemide, kallistatin düzeyinin iskemi süresi ve doku hasarının şiddeti ile ilişkisini değerlendirerek, kallistatinin AMİ'nin erken tanısında potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 60 adet Wistar Albino dişi sıçan rastgele şekilde altı gruba ayrılmıştır. 1., 3. ve 5. gruplara süperior mezenterik arter (SMA) bağlanarak sırasıyla 6 saat, 2 saat ve 30 dakikalık iskemi oluşturulmuş, 2., 4. ve 6. gruplar ise ilgili sürelerde kontrol grubu olarak planlanmıştır. Her bir gruptan kan ve ince barsak doku örnekleri alınmıştır. Serum örneklerinde kallistatin (ng/mL), ALT, AST ve amilaz düzeyleri ölçülmüş; barsak dokularında histopatolojik değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Kallistatin düzeyi, 2 saatlik iskemi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,038). 6. saatte kallistatin değeri iskemi grubunda yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,424). 30 dakikalık grupta kallistatin düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşüktür (p=0,037).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute mesenteric ischaemia (AMI) is a serious abdominal emergency with high mortality and morbidity rates. Early diagnosis is of great importance to increase treatment success and survival rate. The aim of this study was to evaluate the relationship between the level of callistatin and the duration of ischaemia and the severity of tissue damage in mesenteric ischaemia induced using an experimental animal model and to investigate the usefulness of callistatin as a potential biomarker in the early diagnosis of AMI. Materials and Methods: A total of 60 Wistar Albino female rats were randomly divided into six groups. The 1st, 3rd and 5th groups were subjected to 6 h, 2 h and 30 min ischaemia, respectively, by ligating the superior mesenteric artery (SMA), while the 2nd, 4th and 6th groups were planned as the control group at the respective times. Blood and small intestinal tissue samples were obtained from each group. Callistatin (ng/mL), ALT, AST and amylase levels were measured in serum samples and histopathological evaluation was performed in intestinal tissues. The data obtained were analysed statistically. Results: Kallistatin level was significantly higher in the 2-hour ischaemia group compared to the control group (p=0.038). At 6 hours, although the kallistatin level was higher in the ischaemia group, it was not statistically significant (p=0,424). In the 30-minute group, callistatin level was significantly lower than in the control group (p=0.037).