İnmeli hastalarda repetatif transkranial manyetik stimulasyon tedavisinin alt üriner sistem disfonksiyonları üzerine etkisi
The effect of repetitive transcranial magnetic stimulation treatment on lower urinary tract dysfunction in patients with stroke
  1. Tez No: 955717
  2. Yazar: AYŞENUR BEYSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inme sonrası üriner inkontinans olan hastalarda tekrarlayan transkranial manyetik stimülasyon (rTMS) tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini sham rTMS ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya inme sonrası üriner disfonksiyon (ÜD) gelişen 40 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olarak rTMS (n=20) veya sham rTMS (n=20) gruplarına ayrıldı. rTMS grubu, 3 hafta boyunca haftada 5 gün olmak üzere toplam 15 seans, 1 Hz frekansında, %80 motor eşik uyarısı ile rTMS tedavisi aldı. Sham rTMS grubu ise rTMS cihazına benzer bir cihazla plasebo tedavisi aldı. Her iki grup da takip süresince konvansiyonel inme rehabilitasyon programına devam etti. Hastaların değerlendirilmesi tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 8. haftada yapıldı. Değerlendirmede Danimarka Prostat Semptom Skoru (Danish PSS) Üriner İnkontinans Yaşam Kalite Ölçeği (I-QOL), İdrar Kaçırma Anket Kısa Formu (ICIQ-SF) ve Aşırı Aktif Mesane Semptom Skoru (AAMSS), Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FİM), Barthel İndeksi ve Beck Depresyon Ölçeği, ayrıca üroflowmetri testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler (yaş, cinsiyet, inme tipi, inme zamanı) ve başlangıç değerlendirme skorları açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). rTMS grubu, sham rTMS grubuna kıyasla Danish PSS, I-QOL, ICIQ-SF ve AAMSS skorlarında tedavi sonrası ve 8. haftada istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gösterdi. rTMS grubunda Danish PSS skorları tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve 8. haftada anlamlı olarak azalırken (sırasıyla p=0.02, p=0.01), sham rTMS grubunda anlamlı bir değişiklik gözlenmedi (p>0.05). Benzer şekilde, rTMS grubunda I-QOL skorları tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve 8. haftada anlamlı olarak artarken (sırasıyla p=0.03, p=0.008), sham rTMS grubunda anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p>0.05). rTMS grubunda ICIQ-SF ve AAMSS skorları da tedavi öncesine göre tedavi sonrası ve 8. haftada anlamlı olarak azalırken (sırasıyla p=0.01, p=0.005 ve p=0.02, p=0.01), sham rTMS grubunda her iki skor için de anlamlı bir değişiklik gözlenmedi (p>0.05). Ayrıca rTMS grubunda, SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin alt ölçeklerinde, FIM ve Barthel İndeksi skorlarında sham rTMS grubuna göre anlamlı iyileşmeler gösterirken (p0.05). üroflowmetri değerlendirmesinde elde edilen objektif sonuçlara göre maksimum akış hızı, işenen hacim, ortalama akış hızı ve rezidü idrar miktarında rTMS tedavisinin uzun dönem takiplerinde görülen iyileşmenin sham rTMS grubuna kıyasla daha fazla olduğu görüldü. Her iki grupta da tedaviye bağlı ciddi bir yan etki gözlenmedi. Sonuç: Bu çalışma, rTMS'un inme sonrası üriner disfonksiyon olan hastalarda semptomları hafifletmede, yaşam kalitesini artırmada ve mesane fonksiyonlarını iyileştirmede etkili ve güvenli bir tedavi yöntemi olabileceğini düşündürmektedir. Bu ön bulguların doğrulanması ve rTMS'un uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi için daha geniş kapsamlı ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effectiveness and safety of repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) treatment with sham rTMS in patients with post-stroke urinary incontinence. Materials and Methods: Forty patients who developed post-stroke urinary dysfunction were included in the study. Patients were randomly assigned to either the rTMS (n=20) or sham rTMS (n=20) groups. The rTMS group received rTMS treatment at a frequency of 1 Hz with 80% motor threshold stimulation for a total of 15 sessions, 5 days a week for 3 weeks. The sham rTMS group received placebo treatment with a device similar to the rTMS device. Both groups continued their conventional stroke rehabilitation program during the follow-up period. Patients were evaluated before treatment, after treatment, and 8 weeks after treatment. The evaluations included the Danish Prostate Symptom Score, the Incontinence Quality of Life Scale, the International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form, the Overactive Bladder Symptom Score, the Short Form-36 Health Survey, the Functional Independence Measure, the Barthel Index, and the Beck Depression Inventory, as well as uroflowmetry testing. Results: There was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics (age, gender, stroke type, stroke time) and baseline assessment scores (p>0.05). The rTMS group showed statistically significant improvements in Danish PSS, I-QOL, ICIQ-SF, and OABSS scores at post-treatment and at week 8 compared to the sham rTMS group. In the rTMS group, Danish PSS scores decreased significantly from pre-treatment to post-treatment and at week 8 (p=0.02, p=0.01, respectively), while no significant change was observed in the sham rTMS group (p>0.05). Similarly, I-QOL scores in the rTMS group increased significantly from pre-treatment to post-treatment and at week 8 (p=0.03, p=0.008, respectively), while no significant change was detected in the sham rTMS group (p>0.05). ICIQ-SF and OABSS scores in the rTMS group also decreased significantly from pre-treatment to post-treatment and at week 8 (p=0.01, p=0.005 and p=0.02, p=0.01, respectively), while no significant change was observed in the sham rTMS group for both scores (p>0.05). Additionally, the rTMS group showed significant improvements in the subscales of the SF-36 quality of life scale, FIM and Barthel Index scores compared to the sham rTMS group (p0.05). According to the objective results obtained in the uroflowmetry evaluation, it was observed that the improvement seen in the long-term follow-up of rTMS treatment in terms of maximum flow rate, voided volume, average flow rate, and residual urine volume was greater compared to the sham rTMS group. No serious side effects related to the treatment were observed in either group. Conclusion: This study suggests that rTMS may be an effective and safe treatment method in relieving symptoms, improving quality of life, and improving bladder function in patients with post-stroke urinary dysfunction. Larger-scale and longer-term studies are needed to confirm these preliminary findings and to evaluate the long-term effects of rTMS.