Türkiye'deki ulusal gazetelerde #SenDeAnlat hareketinin temsili: Hasan Ali Toptaş ve İbrahim Çolak Örneği
Representation of the #MeToo Movement in national newspapers in Türkiye: The example of Hasan Ali Toptaş and İbrahim Çolak
- Tez No: 955734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM DENİZ EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki ulusal gazetelerin internet sayfalarında“SenDeAnlat”hareketi söyleminin nasıl inşa edildiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca,“SenDeAnlat”karşıt söylemi varsa nasıl inşa edildiğine bakılmıştır. Çalışmada, edebiyat yazarlarından Hasan Ali Toptaş ve İbrahim Çolak'ın taciz suçlamaları seçilmiştir. Hasan Ali Toptaş postmodern yazar, İbrahim Çolak ise muhafazakâr kimliğiyle tanınan bir yazardır. Çalışmada, iki farklı ideolojik temsilden yazarın aynı olay bağlamında gazetelerde nasıl yer aldığına bakılmıştır. Bu bağlamda karşılaştırmalı olarak gazetelerin anlam inşaları analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Birgün ve Evrensel, Milliyet, Posta, Türkiye ve Yeni Şafak gazeteleri seçilmiştir. Gazetelerin seçiminde, gazetelerin farklı sahiplik ilişkilerine ve yayın politikalarına sahip olmalarına dikkat edilmiştir. Gazetelerde söz konusu yazarlar hakkında çıkan tüm haberler taranmış; haber metinleri ve haber fotoğrafları ile görselleri eleştirel söylem çözümlemesi ve göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Gazetelerin, Hasan Ali Toptaş ile ilgili haberlerde #MeToo / #SenDeAnlat hareketi ile bağlam oluşturan bir anlam inşa ettikleri görülmektedir. İbrahim Çolak ile ilgili haberler de ise yazarın intihar etmiş olmasının ön plana çıkarıldığı, taciz olaylarına vurgunun yapılmadığı görülmektedir. Bu anlamda #MeToo / #SenDeAnlat hareketiyle de sağlam bir bağlam kurmamışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how the discourse of the“SenDeAnlat”movement was constructed on the websites of national newspapers in Turkey. The study also examines whether there is any counter-discourse to“SenDeAnlat”and how it is constructed. The cases of two authors, Hasan Ali Toptaş and İbrahim Çolak, who were accused of harassment, were selected for the study. Hasan Ali Toptaş ise known as a postmodern writer, while İbrahim Çolak is known for his conservative identity. The study inverstigates how these two authors, representing different ideological backgrounds, were portrayed in newspapers within the same context. In this framework, newspapers' constructions of meaning were analyzed comparatively. The newspapers selected fort he study are Birgün, Evrensel, Milliyet, Posta, Türkiye and Yeni Şafak. The selection was based on their differing ownership structures and editorial policies. All news articles published in these newspapers about the aforementioned aouthors were reviewed; the news texts, photographs and visiuals were analyzed using critical discourse analysis and semiotic analysis methods. The findings show that, in the news about Hasan Ali Toptaş, the newspapers constructed a narrative that formed a contextual connection with the #MeToo / #SenDeAnlat movement. In contrast, in the coverage of İbrahim Çolak, the emphasis was placed in his suicide, with less focus on the harassment allegations. Thus, the newspapers did not establish a strong contextual link with the #MeToo / #SenDeAnlat movement in İbrahim Çolak's case.