Karbazolün N-sübstitüe pirol ve N-sübstitüe karbazoller ile 304 paslanmaz çelik üzerinde kopolimerizasyonları ve antikorozif özelliklerinin araştırılması
Copolymerization of carbazole with N-substituted pyrrole and N-substituted carbazoles on 304 stainless steel and investigation of anticorrosive properties
- Tez No: 955733
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, karbazol (Kz) monomerinin, pirol (Py), N-metil pirol (NMPy), N-vinil karbazol (NVKz) ve N-metil karbazol (NMKz) monomerleri ile (1:1) ko-monomer oranlarında, tetrabütilamonyum hekzaflorofosfat (TBAHFP) ve perklorik asit içeren susuz asetonitril ortamında dönüşümlü voltametri yöntemi ile kopolimerizasyonları gerçekleştirilerek 304 paslanmaz çelik (304-PÇ) elektrot üzerinde poli(karbazol-ko-pirol) [P(Kz-ko-Py)], poli(karbazol-ko-N-metil pirol) [P(Kz-ko-NMPy)], poli(karbazol-ko-N-vinil karbazol) [P(Kz-ko-NVKz)] ve poli(karbazol-ko-N-metil karbazol) [P(Kz-ko-NMKz)] kopolimerleri sentezlenmiştir. Ayrıca poli(karbazol-ko-N-vinil karbazol) ve poli(karbazolko- N-metil karbazol) kopolimerlerinin sentez ortamına %0,10 oranında ZrO2 eklenerek aynı dönüşümlü voltametrik elektropolimerizasyon parametrelerinin uygulanmasıyla zirkonyum oksit katkılı [P(Kz-ko-NVKz)]@ZrO2 ve [P(Kz-ko-NMKz)]@ZrO2 kopolimer filmleri elde edilmiştir. Sentezlenen kopolimerler ATR-FTIR ve SEM ile spektroskopik ve mikroskopik olarak karakterize edilmiştir. Kopolimer kaplamaların antikorozif özellikleri 0,1 M HCl ortamında, açık devre potansiyelinin zamanla değişimi (Eocp-zaman) eğrileri, potansiyodinamik polarizasyon (PP) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile incelenmiştir. Kopolimer kaplı paslanmaz çelik elektrotların korozyon performansları kendi aralarında gruplandırılarak karşılaştırıldığında, koruma etkinliklerinin PP ve EIS yöntemlerinin her ikisine göre P(Kz-ko-NMPy) > P(Kz-ko-Py); P(Kz-ko-NVKz) ˃ P(Kz-ko-NMKz); P(Kz-ko-NVKz)@ZrO2 > P(Kz-ko-NMKz)@ZrO2 sıralamasını izledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, copolymerization of carbazole (Cz) monomer with pyrrole (Py), Nmethyl pyrrole (NMPy), N-vinyl carbazole (NVCz) and N-methyl carbazole (NMCz) monomers at co-monomer ratios (1:1) in anhydrous acetonitrile medium containing tetrabutylammonium hexafluorophosphate (TBAHFP) and perchloric acid was carried out by cyclic voltammetry method and poly(carbazole-co-pyrrole) [P(Kz-co-Py)], poly(carbazole-co-N-methyl pyrrole) [P(Kz-co-NMPy)], poly(carbazole-co-N-vinyl carbazole) [P(Kz-co-NVCz)] and poly(carbazole-co-N-methyl carbazole) [P(Kz-co- NMCz)] copolymers were synthesized on 304 stainless steel (304-SS) electrodes. The synthesized copolymers were characterized spectroscopically and microscopically by ATRFTIR and SEM. Anticorrosive properties of the copolymer coatings were investigated in 0.1 M HCl medium by open circuit potential-time (Eocp-time) curves, potentiodynamic polarization (PP) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. When the corrosion performances of the copolymer coated stainless steel electrodes were grouped and compared, it was determined that the protection efficiencies followed the order of P(Kz-co- NMPy) > P(Kz-co-Py); P(Kz-co-NVCz) ˃ P(Kz-co-NMCz); P(Kz-co-NVCz)@ZrO2 > P(Kz-co-NMCz)@ZrO2 according to both of the PP and EIS methods.