Hastanede çalışan hemşirelerin hemşirelik bilişimi yetkinlikleri ile klinik karar verme süreçleri arasındaki ilişki
The relationship between nursing informatics competencies and clinical decision-making processes among hospital nurses
- Tez No: 955750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERATİYE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma hemşirelik bilişim yetkinlikleri ile klinik karar verme süreçleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Ankara'da bir şehir hastanesinde çalışan 502 hemşireden oluşmaktadır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“TIGER Temelli Hemşirelik Bilişim Yetkinliklerini Değerlendirme Aracı”ve“Hemşire Karar Verme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 29 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik oran, Pearson korelasyon, lineer regresyon ve Ki-Kare ilişki analizi, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %73,3'ünün kadın, %56,4'ünün bekar ve %88,1'inin lisans düzeyinde eğitime sahip olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %69,1'inin 25-29 yaş aralığında olduğu, yaş ortalamasının ise 30,26 (min: 23, maks: 52) olduğu tespit edilmiştir. Mevcut hemşirelerin %64,9'u genel bilişimle ilgili bir eğitim almış olsa da hemşirelik bilişimi eğitimi alanların oranı yalnızca %22,3 ile sınırlı kalmıştır. Hemşirelerin hemşirelik bilişim yetkinlikleri toplam puan ortalaması 2,37 ± 0,81 (min–maks=1–4) 'yetkin' düzeyde olduğu, alt boyutların ise temel bilgisayar becerileri 2,64 ± 0,79 (min–maks=1–4) 'yetkin düzeyde, klinik bilgi yönetimi 2,25 ± 0,83 (min–maks=1–4) 'iyi' düzeyde ve bilgi okuryazarlığı 2,34 ± 0,84 (min–maks=1–4) 'yetkin' düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Hemşirelerin karar verme yaklaşımlarında %91 oranında sezgisel karar verme yöntemini tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational research to determine the relationship between nursing informatics competencies and clinical decision-making processes. The sample consisted of 502 nurses working at a city hospital in Ankara, Türkiye. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“TIGER- Based Assessment of Nursing Informatics Competencies,”and the“Nursing Decision- Making Instrument.”Data analysis was carried out using SPSS version 29. In the evaluation of the data, frequencies/percentages, Pearson correlation, linear regression, Chi-square analysis, arithmetic mean, and standard deviation were utilized. It was determined that 73.3% of the participating nurses were female, 56.4% were single, and 88.1% held a bachelor's degree. Additionally, 69.1% of the nurses were between the ages of 25 and 29, with a mean age of 30.26 (min: 23, max: 52). Although 64.9% of the nurses had received general informatics training, only 22.3% had received specific nursing informatics education. The average total score for nursing informatics competencies was 2.37 ± 0.81 (min–max = 1–4), indicating a“competent”level. Subscale results revealed that basic computer skills were at a“competent”level (2.64 ± 0.79), clinical information management at a“good”level (2.25 ± 0.83), and information literacy at a“competent”level (2.34 ± 0.84). It was found that 91% of the nurses preferred intuitive decision-making in their clinical processes.