Beşinci sınıf öğrencilerinin kavramsal, algoritmik ve sezgisel yönlerden alan ölçme incelenmesi
Investigation of fifth-grade students' conceptual, algorithmic and intuitive aspects of area measurement development
  1. Tez No: 955791
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu araştırmanın amacı, beşinci sınıf öğrencilerinin kavramsal, algoritmik ve sezgisel yönlerden alan ölçme gelişimlerini incelemek ve bu gelişimi tahmini öğrenme yörüngeleri çerçevesinde değerlendirmektir. Bu amaçla, alan ölçme konulu tahmini öğrenme yörüngeleri çerçevesinde öğretim deneyi araştırma deseni olarak kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, odak öğrenci olarak seçilen beşinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 5 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların seçilmesinde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu nitel araştırmada veriler, odak öğrencilerle gerçekleştirilen klinik görüşmeler, öğretim süreçlerine ait video kayıtları ve bireysel veya grup çalışma kağıtlarından toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, TÖY çerçevesinde tasarlanan öğretim dizilerinin gerçekleştirilmesiyle beş odak öğrencinin kavramsal, algoritmik ve sezgisel yönlerden alan ölçmeye ilişkin gelişimleri olduğunu göstermiştir. Araştırma, yapılandırılmış öğretimsel etkinliklerin alan ölçmeye ilişkin üç bileşenin gelişimini desteklediğini ortaya koyarken, araştırmanın sonuçlarına ve gelecek araştırmalara öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the conceptual, algorithmic and intuitive development of fifth grade students in area measurement and to evaluate this development within the framework of hypothetical learning trajectories. For this purpose, a teaching experiment was used as a research design within the framework of estimated learning trajectories on area measurement. The participants of the study consisted of 5 fifth grade students selected as focus students. Criterion sampling method was used in selecting the participants. In this qualitative study, data were collected from clinical interviews with focus students, video recordings of teaching processes and individual or group worksheets. The findings of the study showed that five focus students developed conceptually, algorithmically and intuitively in area measurement with the implementation of the teaching sequences designed within the framework of HLT. While the study revealed that structured teaching activities supported the development of the three components related to area measurement, suggestions were presented for the results of the study and future research.