Matematik öğrenme-öğretme sürecinde öğretmenlerin üretken mücadeleyi destekleme becerilerine yönelik gelişimlerinin incelenmesi
Examining the development of teachers' skills to support productive struggle in the mathematics learning-teaching process
  1. Tez No: 955792
  2. Yazar: HANDEGÜL TÜRKMEN IŞIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu araştırmada bir ortaokul matematik öğretmeninin, üretken mücadeleyi destekleme becerilerine ilişkin gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında üretken mücadeleyi destekleyen beceriler alanyazın taraması sonucunda içeriğin işlenmesi, akıl yürütmeyi desteklemek için iletişimin kullanılabilmesi ve sınıf mikro kültürünün oluşturulabilmesi olarak belirlenmiştir. Öğretmenin bu üç başlık altındaki becerileri öğretmen gelişim etkinlikleri ile desteklenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden öğretmen gelişim deneyi uygulanmıştır. Öğretmen gelişim deneyi kapsamında öğretmenin ders gözlemlerinden elde edilen bulgulardan sürekli analiz ile kritik sorunlar belirlenmiş; bu kritik sorunlara ilişkin öğretmen gelişim oturumları planlanmıştır. Planlanan etkinlikler çevrim içi görüşmeler yolu ile öğretmene uygulanmıştır. Öğretmen gelişim süreci bu döngü boyunca 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 13 haftalık bir süreç ile uygulanmıştır. Veriler ders gözlemleri ve görüşme yoluyla toplanmış; verilerin analizinde ise sürekli ve geriye dönük analiz kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenin üretken mücadeleyi destekleme becerilerinin üç alanda da gelişim gösterdiğini, ancak bu gelişimin bazı noktalarda sınırlı kaldığını ortaya koymuştur. Pedagojik alan bilgisi, alan bilgisi, inançlar ve öğretim programındaki zaman sıkıntısı öğretmenin gelişim sürecini etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Öğretmenin gelişiminin desteklendiği bu araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında gelecekte yapılabilecek araştırmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine a middle school mathematics teacher's development of productive struggle-supporting skills. Within this scope, the skills that support productive struggle were identified as content processing, using communication to support reasoning, and establishing a classroom microculture, based on the literature review. Teacher skills, categorized under these three headings, were supported through teacher development activities. A teacher development experiment, a qualitative research method, was employed in the study. Critical issues were identified through continuous analysis based on findings from teacher lesson observations, and teacher development sessions were planned to address these critical issues. The planned activities were implemented with the teacher through online interviews. The teacher development process was implemented throughout this cycle over a 13-week period in the fall semester of the 2022-2023 academic year. Data were collected through lesson observations and interviews. Continuous and retrospective analysis was used in the analysis of the data. The findings revealed that teachers' productive struggle-supporting skills improved in all three areas, but this development was limited at some points. Pedagogical content knowledge, content knowledge, beliefs, and time constraints in the curriculum were identified as factors affecting the teacher development process. In the light of the results obtained from this research, which supports teacher development, suggestions for future research are presented.