Disiplinlerarası uygulama yöntemi olarak ışın izleme teknolojisinin dijital sanata etkileri
The impact of ray tracing technology on digital art as an interdisciplinary practice
  1. Tez No: 955824
  2. Yazar: HASAN DİLİM
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAZ AY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dijital sanat, son yılların öne çıkan ve hızla gelişen alanlarından biridir. Bilgisayarın başlangıçta yalnızca görsel dünyayı biçimlendiren mekânsal bir araç olarak algılanması, otonom sistemler, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve yapay zekânın yükselişiyle değişmiştir. Bu teknolojiler, insan görsel algısını ve bakış açısını dönüştürerek, bireylerin kendi zihinlerinde çeşitli imgelem evrenleri yaratmalarına ve yeni deneyimler edinmelerine olanak sağlamıştır. İnternet gibi sanal mecralar sayesinde sanatın bütünleştirici etkisi arttı; sanatçılar kültürel sınırları aşarak küresel bir izleyici kitlesine ulaştılar. Üç boyutlu algıladığımız evrenin, otonom sistemler aracılığıyla kullanıcının zihninde kendi dünyasını oluşturabilmesi, bu dönüşümün en çarpıcı yönlerinden biridir. Bu tez çalışması, ışın izleme teknolojisinin matematiksel kesinlik ve fiziksel gerçekçilikle donatılmış bir araç olarak, sanatçıya sunduğu yeni ifade biçimlerini merkezine almaktadır. Çalışma, disiplinlerarası bir yaklaşımla sanat ve bilimin bir araya gelerek“gerçeklik”kavramını, güncel sanatın verileri ışığında yeniden tanımlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, inceleme ve uygulama çalışmalarından elde edilen veriler, ışın izleme teknolojisinin gelecekteki sanatsal yaratımlara ilham veren heyecan verici bir dönemi işaret ettiğini göstermektedir. Sanatın temel konularının yanı sıra, farklı disiplinlerin sanatı ve estetiği bilimle bağdaştırmasına olanak sağlaması amacıyla, dış dünyanın ve zihinsel olguların dijital ortamla benzetiminin buluşması, gerçek dünyayı simüle etmesi ve yenilikçi sanat yaklaşımları bağlamında önemli bir gelişmedir. Bu yaklaşımı merkeze alan tez çalışmasında, elde edilen önemli veriler arasında ışın izleme teknolojisinde görünen ile benzetilen arasındaki ilişkinin sorgulanması, gerçek ile yapay evrenin karşılaştırılması ve deneyimlenmesinin bir ihtiyaç haline geldiği dikkat çekmektedir. Ayrıca, dijital benzetimin sınırları olduğu göz önünde bulundurularak, bu benzetimi dijital ortamda yaratmanın faydaları nelerdir, yeni bir olgu oluşturulabilir mi gibi sorulara yanıt aranmıştır. Tez kapsamında betimsel analiz yöntemi ile literatür taraması yapılmış, sanat ve bilim ortaklığını kullanan olgular incelenmiş ve bu bağlamda yeni fikirler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital art has emerged as a prominent and rapidly evolving field in recent years. While computers were initially perceived merely as spatial tools for shaping the visual world, the rise of autonomous systems, virtual reality (VR), augmented reality (AR) applications, and artificial intelligence has fundamentally shifted this perception. These technologies have transformed human visual perception and perspective, enabling individuals to create diverse imaginary universes within their minds and gain new experiences. Thanks to virtual platforms like the internet, art's integrative effect has grown; artists have transcended cultural boundaries to reach a global audience. The ability for users to construct their own worlds within their minds through autonomous systems, using our three-dimensionally perceived universe, is one of this transformation's most striking aspects. This thesis focuses on ray tracing technology as a tool endowed with mathematical precision and physical realism, highlighting its provision of new forms of expression for artists. The study aims to redefine the concept of“reality”through an interdisciplinary approach, bringing together art and science in light of contemporary art data. Findings from research, literature review, and practical application indicate that ray tracing technology marks an exciting era, inspiring future artistic creations. Beyond the core subjects of art, this approach is a significant development within innovative art, allowing different disciplines to reconcile art and aesthetics with science. This is achieved by bringing together the simulation of the external world and mental phenomena in a digital environment, thus simulating the real world. A key insight from this thesis is the imperative to question the relationship between the visible and the simulated in ray tracing technology, necessitating the comparison and experience of real and artificial universes. Furthermore, acknowledging the limitations of digital simulation, the study explores the benefits of creating such simulations in a digital environment and investigates whether new phenomena can be generated. Within this thesis, a descriptive analysis method was employed, conducting a literature review, examining concepts that integrate art and science, and proposing new ideas in this context.