Kırsal kalkınmada çevresel müştereklerin rolü: Mekânsal ekonometrik analiz
The role of environmental commons in rural development: A spatial econometric analysis
  1. Tez No: 955823
  2. Yazar: TALHA KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE TUBA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Çalışmanın temel amacı, kırsal kalkınmada çevresel müştereklerin rolünün analiz edilmesidir. Çalışmanın temel metodolojisini nicel yöntem oluşturmaktadır. Nicel yöntem kapsamında 2023 yılı verileri kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma sorusu şu şekilde belirlenmiştir: Çevresel müşterekleri temsil eden yedi bağımsız değişken, kırsal kalkınma endeks değerlerini hangi düzeyde ve yönde etkilemektedir? Öncelikle Temel Bileşenler Analizi (TBA) kullanılarak kırsal illere ait kırsal kalkınma endeks değerleri oluşturulmuştur. Ardından hesaplanan kırsal kalkınma endeks değerleri Mekânsal Ekonometrik modele bağımlı değişken, çevresel müştereklerle ilgili olduğu düşünülen yedi değişken ise bağımsız değişken olarak dahil edilmiştir. Testler sonucunda mekânsal bağımlılığın olduğu bulgusuna ulaşılmış ve Mekânsal Durbin Hata Modeli (SDEM) kurulmuştur. Model sonucunda iki değişkenin istatistiksel olarak anlamlı (rüzgâr enerjisi santralleri sayısı ve çevresel etki değerlendirme raporu gerekli değildir karar sayısı) bir değişkenin ise marjinal olarak anlamlı (PM10 miktarı) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer değişkenlerin (hayvan sayısı, mera ve orman miktarları) ise istatistiksel olarak anlamlı olmasa da teorik ve bağlamsal olarak dikkate alınması gereken mekânsal ilişkilere işaret ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca çevresel müştereklerin önemini kavrayabilmek amacıyla, geniş kapsamlı bir ekonomik, sosyal ve politik teorik çerçeve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to analyze the role of environmental commons in rural development. The primary methodology of the study is based on quantitative methods. Within the scope of the quantitative method, data from the year 2023 were used. The research question of the study was formulated as follows: To what extent and in which direction do the seven independent variables representing environmental commons affect rural development index values? First, rural development index values for rural provinces were constructed using Principal Component Analysis (PCA). Then, the calculated rural development index values were included in the Spatial Econometric model as the dependent variable, while seven variables considered to be related to environmental commons were included as independent variables. As a result of the tests, spatial dependence was detected, and the Spatial Durbin Error Model (SDEM) was established. The results of the model revealed that two variables were statistically significant (number of wind power plants and number of decisions stating that environmental impact assessment reports are not required), and one variable was marginally significant (amount of PM10). Although the other variables (number of animals, amount of pasture and forest areas) were not statistically significant, they were found to indicate spatial relationships that should be considered theoretically and contextually. In addition, a comprehensive economic, social, and political theoretical framework was developed in order to understand the significance of environmental commons.