Kuzey Kakedonya'da ve Türkiye'de sinema oyunculuğu
Cinema acting in Macedonia and Turkey
  1. Tez No: 955825
  2. Yazar: SHPRESA HASHİMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAPRAK İŞCİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, sinema oyunculuğunun kavramsal çerçevesi ve tarihsel gelişiminden başlayarak, oyunculuk kuramlarını ve özellikle Stanislavski'nin, Mihail Çehov'un oyunculuk anlayışını incelemektedir. İlk bölümde, oyunculuk sanatı ve sinema oyunculuğu kavramları ele alınmakta, tarihsel süreçteki gelişimlere yer verilmektedir. İkinci bölümde, oyunculuk kuramları detaylandırılarak eylem, hayal gücü ve içsel motivasyon gibi oyunculuk unsurları açıklanmaktadır. Mihail Çehov'un oyunculuk yaklaşımı özel olarak incelenmekte, beden-psikoloji ilişkisi ve psikolojik jestler gibi teknikleri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde, Türk ve Makedon sinema tarihi ve oyunculuk alanındaki gelişmeler karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Son bölümde ise, Koridor ve Kız Kardeşler (Sisterhood), Lojman ve Tanrı Var, Adı Petrunya (God Exists, Her Name is Petrunya) filmleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Starting from the conceptual framework and historical development of film acting, this thesis examines the theories of acting and especially Stanislavski's and Michael Chekhov's understanding of acting. In the first part, the concepts of acting art and cinema acting are discussed and their development in the historical process is included. In the second part, acting theories are elaborated and acting elements such as action, imagination and intrinsic motivation are explained. Michael Chekhov's approach to acting has been specially examined, and his techniques such as the body-psychology relationship and psychological gestures have been emphasized. In the third part, the history of cinema in Türkiye and Macedonia and the developments in the field of acting are discussed comparatively. In the last part, the films Corridor and Sisterhood, Locman and God Exists, Her Name is Petrunya are analyzed.