Monobaskıresimde jel baskının kullanımı
Use of gel printing in monoprinting
  1. Tez No: 955850
  2. Yazar: AYŞEGÜL AK
  3. Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, baskıresmin tarihsel süreci içinde yer alan jel baskı tekniğini deneysel bir yöntem olarak ele almakta ve bu tekniğin monobaskı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Baskıresmin sanat tarihindeki yerini anlamak, gelişimini doğru bir perspektifle değerlendirmek ve çağdaş uygulamalar içindeki dönüşümünü ortaya koymak amacıyla hazırlanan bu çalışma, hem kuramsal hem de uygulamalı bir yaklaşımla ilerlemektedir. Baskıresmin tarihsel gelişimi ele alınmış, farklı dönemlerde sanatçılar tarafından kullanılan baskı tekniklerinin kültürel ve estetik bağlamdaki önemi vurgulanmıştır. Baskıresmin sanat tarihi içerisindeki konumu, teknik çeşitliliği ve ifade olanakları detaylandırılmıştır. Jel baskı tekniğinin tarihsel temelleri irdelenmiştir. Bu bağlamda, önce hektograf ve mimeograf baskı teknikleri tanıtılmış, ardından bu tekniklerin evrimiyle jel baskı tekniğine nasıl ulaşıldığı açıklanmıştır. Geleneksel çoğaltma teknikleri olan hektograf ve mimeograf, yalnızca teknik birer araç olmanın ötesine geçerek, jel baskının ortaya çıkışına zemin hazırlayan önemli basamaklar olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, jel baskı tekniğinin deneysel sanat uygulamaları içerisindeki yerini araştırmaktadır. Jel baskının malzeme bilgisi, üretim süreci, teknik detayları ve yaratıcı kullanımları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Evde üretilebilen jel plakaların hazırlanmasından ticari ürünlerle yapılan baskı süreçlerine kadar geniş bir uygulama yelpazesi sunulmuştur. Ayrıca, deneysel baskılarda karşılaşılan sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri de bu bölümde yer almaktadır. Malzeme çeşitliliği, görüntü transferi teknikleri ve çok katmanlı baskı olanaklarıyla jel baskı, çağdaş sanatsal üretimde esnek ve yaratıcı bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, jel baskı tekniği kullanılarak oluşturulan monobaskılar üzerine odaklanılmıştır. Deneysel sürecin bir çıktısı olarak ortaya çıkan bu monobaskı örnekleri analiz edilerek, jel baskı tekniğinin ifade olanakları somutlaştırılmıştır. Bu çalışma, baskıresmin teknik çeşitliliği içinde yer alan jel baskı yöntemini sadece bir araç değil, aynı zamanda çağdaş sanatsal üretimin bir parçası olarak değerlendirmekte ve sanatçıya sunduğu özgün ifade biçimlerini tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study approaches the gel printing technique, which is a part of the historical process of printmaking, as an experimental method and examines its effects on monoprinting. Prepared with the aim of understanding the place of printmaking in art history, evaluating its development from a proper perspective, and revealing its transformation in contemporary practices, this study adopts both a theoretical and practical approach. The first section addresses the historical development of printmaking, emphasizing the cultural and aesthetic significance of the printing techniques used by artists in different periods. The position of printmaking within art history, its technical diversity, and expressive possibilities are discussed in detail.In the second section, the historical foundations of the gel printing technique are examined. In this context, the hectograph and mimeograph printing techniques are introduced first, followed by an explanation of how these techniques evolved into gel printing. Hectograph and mimeograph, which are traditional reproduction techniques, are evaluated not just as technical tools but as important steps that paved the way for the emergence of gel printing. The third section explores the role of the gel printing technique within experimental art practices. The material knowledge of gel printing, production process, technical details, and creative uses of gel printing are thoroughly covered. A broad range of applications is presented, from homemade gel plate preparation to printing processes using commercial products. Additionally, problems encountered during experimental printing and suggested solutions are discussed in this section. With its material diversity, image transfer techniques, and possibilities for multilayered printing, gel printing is regarded as a flexible and creative method in contemporary artistic production. The final section focuses on monoprints created using the gel printing technique. These monoprint examples, which emerged as a result of the experimental process, are analyzed to concretize the expressive potential of the gel printing technique. This study evaluates the gel printing method, which is part of the technical diversity of printmaking, not merely as a tool but as an integral element of contemporary artistic production, and opens a discussion on the unique forms of expression it offers to artists.