Türkiye ve Türkmenistan ilkokul ana dili öğretimi programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of primary school mother tongue teaching programs in Turkiye and Turkmenistan
  1. Tez No: 955851
  2. Yazar: ZYBAGUL AMANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİHA GÜNER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, Türkiye ve Türkmenistan'da ilkokul düzeyinde uygulanan ana dili öğretim programları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada, her iki ülkenin ana dili öğretim programları; amaçlar, öğrenme yaklaşımları, öğrenme alanları, içerikler, öğretim süreçleri, ölçme ve değerlendirme yöntemleri açısından karşılaştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılarak elde edilen veriler, betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında her iki ülkenin resmi öğretim programları ve ilgili mevzuat belgeleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de 2024 yılından itibaren uygulanan Türkçe dersi öğretim programının yapılandırılmış, aşamalı ve merkezi bir yapıya sahip olduğunu; öğrenme çıktılarına dayalı, kazanımlarla uyumlu ve gelişimsel düzeylere uygun olarak düzenlendiğini ortaya koymuştur. Türkmenistan'da 2022 yılından itibaren uygulanan ana dili öğretim programı ise daha çok dilin temel kurallarının öğretimine ve kültürel değerlerin aktarımına odaklanmakta; ders içerikleri arasında millî-manevî unsurlar ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca, Türkmenistan'daki ana dili öğretim programında etkinlik temelli öğrenmeden ziyade metin odaklı ve dil bilgisi ağırlıklı bir yaklaşım öne çıkmaktadır. Araştırmanın sonucunda, her iki ülkenin öğretim programlarında ortak hedefler bulunsa da bu hedeflerin programa yansıtılış biçimlerinde, öğretim yaklaşımlarında ve ölçme-değerlendirme anlayışlarında belirgin farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu farklılıkların, ülkelerin eğitim politikaları, toplumsal değerleri ve kültürel öncelikleri doğrultusunda şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the mother tongue teaching programs implemented at the primary school level in Turkey and Turkmenistan. The research analyzes the objectives, learning approaches, learning domains, content, instructional processes, and assessment methods of each country's language curriculum. Utilizing qualitative research methods, particularly document analysis, the data were interpreted through descriptive analysis. Official curriculum documents and relevant educational policies of both countries were examined within the scope of the study. The findings reveal that the Turkish language curriculum implemented in Turkey since 2024 adopts a structured, gradual, and centralized model. The program is designed based on learning outcomes, aligned with competencies, and organized progressively in accordance with students' developmental levels. In contrast, the mother tongue teaching program in Turkmenistan since 2022 emphasizes the teaching of fundamental linguistic rules and the transmission of cultural values. The content in the Turkmenistan curriculum is more focused on national and spiritual elements, relying predominantly on text-based and grammar-oriented instruction rather than activity-based learning. Although the two countries share similar overarching goals in language education, the findings highlight significant differences in how these goals are reflected in their curricula, instructional approaches, and assessment practices. These differences appear to be shaped by each country's educational policies, societal values, and cultural priorities.