Belediyelerin mal ve hizmet alımları: Uygulama, sorunlar ve çözüm önerileri
Municipal procurement of goods and services: Implementation, challenges and proposed solutions
- Tez No: 955855
- Danışmanlar: PROF. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Belediyelerin kamusal hizmet arzı kapsamında, özel sektörden temin etmek zorunda oldukları ihtiyaçları çerçevesinde yaptıkları kamu alımlarından olan mal ve hizmet alımları, artan ve çeşitlenen toplumsal taleplere sınırlı kaynaklarla cevap verebilmek amacıyla etkili, şeffaf ve verimli süreçlerle yönetilmelidir. Adil rekabeti teşvik ederek maliyet açısından idarelere avantaj sağlamayı hedefleyen, yöresel ve ulusal ölçekte ekonomik, sosyal ve mali pek çok etkileri bulunan kamu alım süreçleri, yalnızca ulusal düzenlemelerle değil aynı zamanda uluslararası düzenlemelerle de disipline edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde bu sürecin temel yasal çerçevesini, uluslararası kamu alım normları ve ilkeleriyle olan uyumuyla öne çıkan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu oluşturmaktadır. Söz konusu kanun kapsamında belediyelerin mal ve hizmet alımlarına ilişkin uygulama süreçlerinin ortaya konulması, uygulamada karşılaşılan sorunlarının tespit edilmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında derinlemesine bilgi edinilebilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Durum çalışması desenine sahip olan araştırmada veri toplama teknikleri olarak görüşme ve belge incelemesi kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, belediyelerin üst düzey yöneticilerinden oluşan 46 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi yaklaşımı ile analiz edilmiş ve süreçte yazılım destekli NVivo 14 Nitel Veri Analiz programından da yararlanılmıştır. Bulgulara dayalı olarak, belediyelerin kaynak eksikliğinden doğan sorunlarının ön planda olduğu, yasal düzenlemeler ve diğer faktörlerden kaynaklanan sorunların ise görece daha kolay ve hızlı çözülebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The procurement of goods and services that municipalities are required to obtain from the private sector for the provision of public services must be managed through effective, transparent and efficient processes in order to meet increasing and diversifying public demands with limited resources. Public procurement processes which aim to promote fair competition and provide cost advantages to public administrations, have significant economic, social and financial impacts at both local and national levels. These processes are regulated not only by national legislation but also by international standards. In the Republic of Türkiye, the primary legal framework governing this area is Public Procurement Law No. 4734, which is notable for its alignment with international procurement principles and norms. This study aims to examine the implementation processes of municipal procurement under this law, identify the problems encountered in practice and propose relevant solutions. A qualitative research method was adopted to obtain in-depth information within the scope of the study. The study is structured as a case study and the data were collected through interviews and document analysis. Semi-structured interviews were conducted with 46 senior municipal officials. The data were analyzed using a content analysis approach, supported by the use of NVivo 14 Qualitative Data Analysis Software. Based on the findings, it was concluded that problems arising from the resource constraints faced by municipalities are particularly prominent while the issues stemming from legal regulations and other factors could potentially be resolved more easily and quickly.