Öğrenme güçlüğü riski olan çocuklarda web tabanlı fonolojik farkındalık eğitim programının (FONFAR) etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of web-based phonological awareness education program (FONFAR) in children at risk of learning disability
  1. Tez No: 955854
  2. Yazar: KEVSER KARACAER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEFŞAN ÖZGE KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü (ÖG) riski olan çocuklarda web tabanlı fonolojik farkındalık eğitim programının (FONFAR) etkililiğini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası eş zamanlı olmayan çoklu başlama düzeyi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 60-72 ay yaş aralığında bulunan ÖG riski olan üç öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni sözcük farkındalığı, uyak farkındalığı, hece farkındalığı ve sesbirim farkındalığı alt becerilerindeki doğru tepki sayısıdır. Katılımcılar FONFAR'ın ön koşul becerilerini karşıladıktan sonra katılımcılar ile ilk modül olan sözcük farkındalığına ilişkin üç oturum üst üste kararlı veri elde edinceye kadar başlama düzeyi yoklama oturumları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra katılımcılara FONFAR ilk modülü olan sözcük farkındalığı ile uygulama evresine geçilmiştir. Sözcük farkındalığı modülü uygulaması sona erdikten sonra her öğrenci ile sözcük farkındalığı yoklama oturumları gerçekleştirilmiştir. Ardından uyak farkındalığına ilişkin üç oturum üst üste kararlı veri elde edinceye kadar başlama düzeyi yoklama oturumları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra katılımcılara FONFAR ikinci modülü olan uyak farkındalığı ile uygulama evresine geçilmiştir. Uyak farkındalığı modülü uygulaması sona erdikten sonra her öğrenci ile uyak farkındalığı yoklama oturumları gerçekleştirilmiştir. Sırasıyla aynı süreç hece ve sesbirim farkındalığı modülleri için de izlenmiştir. Bulgular FONFAR'ın ÖG riski olan çocuklar üzerinde etkili, kalıcı ve genellenebilir olduğunu göstermiştir. Ayrıca toplanan sosyal geçerlik verilerinden de yüksek oranda olumlu bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effectiveness of a web-based phonological awareness education program (FONFAR) in children at risk for learning disabilities (LD). This study employed a single-subject research design with an asynchronous multiple baseline design between participants. The participants were three students at risk for LD aged between 60 and 72 months. The dependent variable of the study was the number of correct responses in the subskills of word awareness, rhyme awareness, syllable awareness, and phoneme awareness. After the participants met the prerequisite skills of FONFAR, baseline probe sessions were conducted with the participants until stable data were obtained in three consecutive sessions on the first module, word awareness. The intervention phase then began with the first module of FONFAR, word awareness. After the implementation of the word awareness module, word awareness probe sessions were conducted with each student. Subsequently, baseline probe sessions were conducted on rhyme awareness in three consecutive sessions until stable data were obtained. The intervention phase then began with the second module of FONFAR, rhyme awareness. After completing the rhyme awareness module, rhyme awareness probe sessions were conducted with each student. The same process was followed for the syllable and phoneme awareness modules. Findings demonstrated that FONFAR is effective, enduring, and generalizable for children at risk for learning disabilities. Furthermore, the collected social validity data yielded highly positive findings.