Poliüretan sistemlerin mekanik ve protein adsorpsiyon özelliklerinin moleküler dinamik simülasyonları ile incelenmesi
Molecular dynamics simulation study of the mechanical and protein adsorption properties of polyurethane systems
- Tez No: 955945
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın amacı, hidrofilik-hidrofobik ve hidrofilik sarkan zincirlere sahip poliüretan (PU) sistemlerin mekanik-termal özellikleri ve protein etkileşimlerini moleküler dinamik (MD) simülasyon yöntemini kullanarak araştırmaktır. PU kaplamaların farklı bileşenlerinin termal ve mekanik özelliklerini nasıl etkilediğini ve bu sistemlerin biyoteknolojik uygulamalarına katkıda bulunma potansiyelini araştırmaktadır. Çalışma, hidrofilik ve amfifilik PU sistemlerinin mekanik ve termal özelliklerinde belirgin farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, PU kaplamaların deniz organizmalarının yapışkan proteinleri ile etkileşimlerini incelemek için protein-polimer etkileşim enerjileri hesaplanmış ve PU kaplamaların bu tür etkileşimlere duyarlılığı araştırılmıştır. Bu bulgular biyoteknolojik ve antifouling kaplama tasarımlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca çalışma, çok ölçekli modelleme tekniklerinin moleküler düzeydeki faaliyetlere dayalı olarak makro ölçekteki özellikleri ne kadar iyi tahmin edebildiğini göstermektedir. Bulgular, çeşitli çevresel ortamlarda daha iyi performans gösteren ve gelişmiş biyo-direnç ve dayanıklılığa sahip yeni nesil PU kaplamaların mantıksal gelişimi için yararlı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mechanical and thermal properties and protein interactions of polyurethane (PU) systems with hydrophilic-hydrophobic and hydrophilic pendant chains using molecular dynamics (MD) simulation methods. It examines how the different components of PU coatings affect their thermal and mechanical properties and explores their potential contributions to biotechnological applications. The study has revealed significant differences in the mechanical and thermal properties of hydrophilic and amphiphilic PU systems. Additionally, protein-polymer interaction energies were calculated to examine the interactions between PU coatings and adhesive proteins of marine organisms, and the sensitivity of PU coatings to such interactions was investigated. These findings contribute to the development of biotechnological and antifouling coating designs. Furthermore, the study demonstrates how well multiscale modeling techniques can predict macroscopic properties based on molecular-level behaviors. The results provide useful insights for the rational development of next-generation PU coatings with improved bio-resistance and durability for better performance in various environmental conditions.