Eğitim uçaklarında mükemmel olmayan önleyici bakım politikasının geliştirilmesi ve en iyilenmesi
Development and optimization of an imperfect preventive maintenance policy for trainer aircraft
  1. Tez No: 955949
  2. Yazar: EMRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GEVER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsansız ve Otonom Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması, eğitim uçakları için mevcut önleyici bakım politikalarının optimize edilmesini sağlayarak, uzun dönem maliyeti en küçükleyen, mükemmel olmayan sıralı önleyici bakım modeli geliştirmeyi amaçlamıştır. Eğitim uçakları, sivil havacılık eğitiminde kritik bir role sahiptir ve Cessna 172 Skyhawk, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir uçak modelidir. Tezin temel odağı, özellikle Cessna 172 Skyhawk modeli için, sistemin gerçek zamanlı durumunu izleyen ve uçak yaşına bağlı yıpranmayı dikkate alan mükemmel olmayan önleyici bakım (Imperfect Preventive Maintenance) modelinin oluşturulmasıdır. Eğitim uçakları, yoğun kullanım, sık manevralar, sık iniş-kalkışlar ve kısa süreli uçuşlar gibi zorlu operasyonel şartlara maruz kaldıkları için bakım gereksinimleri artırmaktadır. Bu doğrultuda, tez kapsamında uçuş verileri, bakım kayıtları ve üretici el kitapları kullanılarak sistemin en kritik bileşenleri tespit edilmekte ve bu bileşenler için daha etkili bakım döngüleri önerilmektedir. Çalışmada kullanılacak yöntemler arasında geçmiş veri analizi, arıza frekanslarının istatistiksel değerlendirilmesi, sistem güvenilirliğinin modellenmesi ve literatürdeki güvenilirlik merkezli modellerin uygulanması yer almaktadır. Mevcut uygulamadaki klasik periyodik bakım planlarından farklı olarak sürekli gözlemlenerek sistem durumunun anlık takip edildiği, güvenilirlik merkezli önleyici bakım politikası geliştirilmiştir. Sistem güvenilirliği belirli seviyeye düştüğünde sistem durumunu iyileştirecek mükemmel olmayan bakım uygulaması ile sistemi mevcut durumundan daha iyi duruma getirerek kullanılabilir olduğu süreyi arttırmak, beklenmeyen arıza sayısını azaltmak hedeflenmiştir. Böylece hem uçuş emniyetini ön planda tutup hem de uçakların operasyonel ömrünü uzatan etkin bir bakım konsepti ortaya konmuştur. Geliştirilen modelin başarımı, mevcut bakım politikalarıyla kıyaslanarak değerlendirilmiş; güvenlik, maliyet ve operasyonel verimlilik üzerindeki etkileri sayısal olarak ortaya konmuştur. Bu çalışma, yalnızca teknik bir geliştirme sunmakla kalmayıp aynı zamanda uçuş güvenliği, bakım planlaması ve maliyet yönetimi gibi alanlara katkı sağlayarak havacılık bakım yönetimi literatürüne de değerli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop an imperfect sequential preventive maintenance model that minimizes long-term costs by optimizing the current preventive maintenance policies for training aircraft. Training aircraft play a critical role in civil aviation education, and the Cessna 172 Skyhawk is one of the most widely used models globally. The core focus of the study is to develop an Imperfect Preventive Maintenance model specifically for the Cessna 172 Skyhawk, which monitors the real-time condition of the system and accounts for age-related wear of the aircraft. Due to heavy usage, frequent maneuvers, numerous takeoffs and landings, and short-duration flights, training aircraft are exposed to challenging operational conditions that increase their maintenance requirements. In this context, flight data, maintenance records, and manufacturer manuals are utilized to identify the system's most critical components and propose more effective maintenance cycles for them. The methods employed in this study include historical data analysis, statistical evaluation of failure frequencies, reliability modeling, and the implementation of reliability-centered maintenance approaches from the literature. Unlike conventional periodic maintenance plans currently in use, a reliability-based preventive maintenance policy is developed that enables real-time system condition monitoring. When the system reliability falls below a certain threshold, an imperfect maintenance action is applied to improve the system's condition, thereby extending the system's availability and reducing the number of unexpected failures. The goal is to enhance flight safety while prolonging the operational life of the aircraft through a more efficient maintenance concept. The performance of the developed model was evaluated by comparing it with existing maintenance policies; Its effects on safety, cost and operational efficiency have been quantified. This study not only offers a technical advancement but also aims to contribute to the fields of flight safety, maintenance planning, and cost management, providing valuable insights to the aviation maintenance management literature.