Deksketoprofen trometamol yüklü oral strip formülasyonlarının geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of dexketoprofen trometamol loaded oral strip formulations
- Tez No: 955950
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Deksketoprofen Trometamol, non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar grubunda bulunan analjezik etkili bir ilaçtır. Kas-iskelet sistemi ağrılarında, dismenore ve diş ağrısı gibi hafif- orta şiddetli ağrı durumlarını tedavi etmek için kullanılır. Tablet ve kapsülleri kullanırken boğulma korkusu yaşayan geriatrik, pediatrik ve disfajili hastalar için oral strip formülasyonları alternatif bir seçenektir. Bu tez çalışmasında, HPMC ve Xanthan Gum polimerleri kullanılarak solvent dökme yöntemiyle oral strip formülasyonu oluşturulmuş ve karakterizasyonları yapılmıştır. Elde edilen oral strip; içerik tekdüzeliği, parçalanma süresi, yüzey pH'sı, yüzey morfolojisi, katlanma dayanıklılığı, ağırlık değişimi, kalınlık, şeffaflık, gerilme direnci, etkin madde miktar tayini, nem içeriği, etkin madde- yardımcı madde uyumluluğu açısından değerlendirilmiştir. Tez çalışmasında, parçalanma süresinin az olması ile hızlı etkinin sağlandığı tespit edilmiş, DSC ve FT-IR çalışmaları sonucunda formülasyon içi etkileşim bulunmadığı ve başarılı formülasyon üretildiği gözlemlenmiştir. Yüksek katlanma dayanıklılığı verileri ile de iyi mekanik özellik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dexketoprofen Trometamol is an analgesic drug in the group of non-steroidal anti-inflammatory drugs. It is used to treat mild to moderate pain conditions such as dysmenorrhea and toothache in musculoskeletal pain. Oral strip formulations are an alternative option for geriatric, pediatric and dysphagic patients who have a fear of choking while using tablets and capsules. In this thesis study, oral strip formulation was created and characterized by solvent casting method using HPMC and Xanthan Gum polymers. The obtained oral strip was evaluated in terms of content uniformity, disintegration time, surface pH, surface morphology, folding resistance, weight change, thickness, transparency, tensile strength, active substance amount determination, moisture content, active substance-excipient compatibility. In the thesis study, it was determined that rapid effect was achieved with short disintegration time, and as a result of DSC and FT-IR studies, it was observed that there was no interaction within the formulation and successful formulation was produced. It was also observed that it showed good mechanical properties with high folding resistance data.