Kolonoskopi öncesi hasta eğitimi ve kısa mesaj hatırlatmalarının bağırsak hazırlığı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of patient education and text message reminders on bowel readiness and anxiety level before colonoscopy
  1. Tez No: 955948
  2. Yazar: ARİF MURAT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kolonoskopi öncesi hasta eğitimi ve teknolojik bilgilendirme yöntemlerinin klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek, modern sağlık hizmetlerinde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırma, kolonoskopi yapılacak bireylere uygulanan yüz yüze eğitim ile kısa mesaj hatırlatmalarının bağırsak hazırlık düzeyi, anksiyete düzeyi ve yaşam bulguları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütüldü. Araştırmanın örneklemini Amasya Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi endoskopi ünitesinde kolonoskopi işlemi uygulanacak olan ve dahil edilme kriterlerine uyan 84 birey oluşturdu. Eğitim grubundaki bireylere hastanenin standart kolonoskopi hazırlık prosedürüne ek olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kolonoskopi Hasta Hazırlığı Rehberi”kullanılarak bire bir eğitim tekniği ile eğitim verildi. Kısa mesaj hatırlatmaları grubundaki bireylere işlemden üç gün öncesinden başlanılarak randevu bilgileri, beslenme, sıvı tüketimi, işlem öncesinde uygulanması gereken ilaçlara yönelik otomatik mesaj gönderme programı üzerinden düzenli olarak işlem gününe kadar hatırlatıcı kısa mesajlar gönderildi. Kontrol grubundaki bireylere ise hastanede uygulanan standart eğitim uygulandı. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Boston Bağırsak Hazırlık Ölçeği ve Vital Bulgular Formu kullanılarak toplandı. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 52,3 ± 10,1, %58,3'ü kadın, %63,1'i ilkokul mezunu ve %48,8'inde en az bir kronik hastalık bulunmaktadır. İşlem sonrası Boston Bağırsak Ölçeği puan ortalaması eğitim grubunda 7,71 ± 0,87, kısa mesaj hatırlatma grubunda 7,18 ± 1,14, kontrol grubunda ise 5,25 ± 1,31 olup; gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p0,05). Bu araştırmada, hem detaylı olarak yapılan yüz yüze eğitimin hem de kısa mesaj hatırlatmalarının kolonoskopi öncesi bireylerin anksiyete düzeylerini azaltmada ve bağırsak hazırlık kalitesini arttırmada etkili olduğu; vital bulgular üzerinde ise doğrudan anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, dijital teknolojilerin ve detaylandırılmış eğitimin klinik uygulamalarda kullanılmasının hasta hazırlığı açısından faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the effects of pre-colonoscopy patient education and technological information methods on clinical outcomes is becoming increasingly important in modern healthcare. This study was conducted to investigate the effects of face-to-face education and text message reminders on bowel preparation level, anxiety level and vital signs in individuals undergoing colonoscopy. The study was conducted as a randomized controlled experimental study. The sample of the study consisted of 84 individuals who would undergo colonoscopy procedure in the endoscopy unit of Amasya Merzifon Kara Mustafa Pasha State Hospital and who met the inclusion criteria. In addition to the standard colonoscopy preparation procedure of the hospital, individuals in the training group were trained with one-to-one training technique using the“Colonoscopy Patient Preparation Guide”prepared by the researcher. Starting three days before the procedure, individuals in the text message reminder group were sent regular text messages on the automatic message sending program for appointment information, nutrition, fluid consumption, and medications that should be administered before the procedure until the day of the procedure. Individuals in the control group received the standard training applied in the hospital. Data were collected using the Personal Information Form, Beck Anxiety Scale, Boston Bowel Readiness Scale and Vital Signs Form. The mean age of the participants was 52,3 ± 10,1 years, 58,3% were female, 63,1% were primary school graduates and 48,8% had at least one chronic disease. The mean Boston Bowel Readiness Scale score was 7,71 ± 0,87 in the education group, 7,18 ± 1,14 in the SMS group, and 5,25 ± 1,31 in the control group; the difference between the groups was statistically significant (p0,05). In this study, it was determined that both detailed face-to-face education and text message reminders were effective in reducing anxiety levels and improving the quality of bowel preparation of individuals before colonoscopy; however, they did not have a direct significant effect on vital signs. These findings suggest that the use of digital technologies and detailed education in clinical practice may be beneficial for patient preparation.