Perkütan koroner arter girişimde bilgi gereksinimleri ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability of the Turkish version of the percutaneous coronary artery intervention information needs scale
  1. Tez No: 955962
  2. Yazar: UĞUR ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM YILDIZ AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Tsoulou ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve perkütan koroner girişim (PKG) sonrası bireylerin bilgi ihtiyacının önemi ile karşılanma düzeyini değerlendirmeyi amaçlayan“Perkütan Koroner Arter Girişiminde Bilgi Gereksinimleri Ölçeği”nin (NPCI-10) Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla yürütüldü. Metodolojik bir tasarımla planlanan araştırma, Nisan – Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir şehir hastanesi'nin Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yatarak tedavi görmekte olan ve PKG uygulanmış toplam 120 hasta ile yüz yüze görüşme ile gerçekleştirildi. Veri toplama sürecinde,“Kişisel Bilgi Formu”ile“Perkütan Koroner Arter Girişiminde Bilgi Gereksinimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 27.0 programı ve R yazılımı içinde 'lavaan' paketi programlarından yararlanıldı. Ölçek maddelerinin kapsam geçerliği, altı uzmandan alınan görüşler doğrultusunda değerlendirildi ve her madde için Kapsam Geçerlik İndeksi (KGI) hesaplandı. Dil/ifade ve içerik uygunluğu açısından KGI değerleri 0.83–1.00 aralığında bulundu; ölçek genelinde ortalama KGI sırasıyla 0.97 (dil/ifade) ve 0.96 (içerik) olarak belirlendi. Bu sonuçlar, ölçeğin kapsam geçerliği açısından yeterli olduğunu gösterdi. Yapı geçerliği, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile test edildi ve elde edilen uyum indeksleri (χ²(169) = 284.92, CFI = 0.92, TLI = 0.91, RMSEA = 0.08, SRMR = 0.10), modelin kabul edilebilir düzeyde uyum sağladığını gösterdi. Yakınsak geçerlik kapsamında hesaplanan bileşik güvenirlik (CR) değerleri 0.76 (önem) ve 0.80 (karşılanma) olup, ayırt edici geçerlik karekök AVE değerlerinin faktörler arası korelasyondan büyük olmasıyla doğrulandı. Madde-toplam puan korelasyon katsayıları 0.405 ile 0.625 arasında değişmekte olup tümü istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0.001). Ölçeğin iç tutarlılığına ilişkin Cronbach alfa katsayıları; önem alt boyutu için 0.76, karşılanma alt boyutu için 0.79 ve toplam ölçek için 0.72 olarak hesaplandı. Bu değerler, ölçeğin hem alt boyutlarında hem de genel düzeyde yeterli iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Test-tekrar test güvenirliğinde elde edilen korelasyon katsayıları, önem boyutu için r = 1.000 ve karşılanma boyutu için r = 0.905 olarak bulunmuş; bu değerler ölçeğin zaman içerisindeki tutarlılığını desteklemektedir. Sonuç olarak, NPCI-10 ölçeğinin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu belirlendi; özellikle hemşirelerin hasta eğitimi süreçlerinde bilgi ihtiyaçlarını belirlemede etkili bir kaynak olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the validity and reliability of the Turkish adaptation of the“Information Needs Scale in Percutaneous Coronary Intervention”(NPCI-10), developed by Tsoulou et al., which aims to evaluate the importance and fulfillment levels of information needs in individuals following percutaneous coronary intervention (PCI). Designed as a methodological study, the research was carried out between April and June 2025 through face-to-face interviews with a total of 120 patients who were hospitalized in the Coronary Intensive Care Unit of a city hospital in Istanbul and had undergone PCI. During the data collection process, the“Personal Information Form”and the“Information Needs Scale in Percutaneous Coronary Intervention”were used. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0 and the 'lavaan' package within the R software. The content validity of the scale items was evaluated based on expert opinions from six professionals, and the Content Validity Index (CVI) was calculated for each item. The CVI values for language/expression and content appropriateness ranged between 0.83 and 1.00, while the overall CVI was found to be 0.97 for language/expression and 0.96 for content, indicating that the content validity of the scale was sufficient. Construct validity was tested using confirmatory factor analysis (CFA), and the fit indices obtained (χ²(169) = 284.92, CFI = 0.92, TLI = 0.91, RMSEA = 0.08, SRMR = 0.10) demonstrated that the model had an acceptable fit. For convergent validity, composite reliability (CR) values were calculated as 0.76 for the importance subscale and .80 for the fulfillment subscale, while discriminant validity was confirmed by the square root of the average variance extracted (AVE) being greater than the inter-factor correlations. Item-total correlation coefficients ranged from 0.405 to 0.625, all statistically significant (p < 0.001). Cronbach's alpha coefficients for internal consistency were calculated as 0.76 for the importance subscale, 0.79 for the fulfillment subscale, and 0.72 for the overall scale. These results indicate that the scale has adequate internal consistency at both the subscale and total levels. In the test-retest reliability analysis, the correlation coefficients were r = 1.000 for the importance subscale and r = 0.905 for the fulfillment subscale, supporting the temporal stability of the scale. In conclusion, the Turkish version of the NPCI-10 scale was found to be a valid and reliable assessment tool. It is considered to be a useful resource, particularly for nurses, in identifying patients' information needs during the education process.