Pasif ve aktif süspansiyon sistemlerinin farklı araç hızlarına ve sönüm katsayılarına bağlı olarak karşılaştırılması
Comparison of passive and active suspension systems based on different vehicle speeds and damping coefficients
  1. Tez No: 955961
  2. Yazar: SERHAT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Automotive Engineering, Mechatronics Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Aktif süspansiyon sistemleri, otomotiv endüstrisinde konfor ve yol tutuş performansını aracın yol ve yük şartlarına göre optimize etmek için geliştirilen yenilikçi teknolojilerden biridir. Geleneksel pasif süspansiyonlara göre daha karmaşık olan bu sistemlerin tasarımı ve analizleri önemli bir mühendislik çalışması gerektirir. Aktif süspansiyon sistemlerinin bilgisayar ortamında analizi, modern mühendislik yazılımları ve simülasyon teknikleri ile gerçekleştirilmektedir. MATLAB/Simulink gibi yazılımlar, sistem modellerinin oluşturulması, kontrol algoritmalarının tasarımı ve performans ölçümü için yaygın olarak kullanılır. Çeyrek taşıt modeli, aktif süspansiyon sistemlerinin analizi için en yaygın tercih edilen matematiksel modellerden biridir. Bilgisayar ortamında analizin temel amacı, sistemin kararlılığını ve sürüş konforunu optimize etmektir. Aktif süpansiyon sistemlerinde, PID kontrol algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmalar, yol yüzeyi şartlarına ve aracın hareketine hızlı bir şekilde tepki veren kontrol sinyallerini üretir. Bu çalışmada, MATLAB Simulink kullanılarak farklı araç hızları (5 km/h, 25 km/h, 55 km/h) ve farklı sönüm katsayıları altında pasif ve PID kontrollü aktif süspansiyon sistemleri karşılaştırılmıştır. Çeyrek taşıt modeli temel alınarak yapılan simülasyonlarda, pasif süspansiyon sisteminin belirli hız ve sönüm katsayılarında optimum performans gösterdiği, ancak aktif süspansiyon sisteminin daha geniş bir hız aralığında, gövde yer değiştirmesi ve ivmelenme açısından üstün olduğu gözlemlenmiştir. PID kontrollü sistemin, yol bozukluklarına daha da hızlı tepki vererek titreşimleri azalttığı ve sürüş konforunu artırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, aktif süspansiyonun enerji tüketimi ve maliyet açısından değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Active suspension systems are among the innovative technologies developed in the automotive industry to optimize ride comfort and handling performance based on road and load conditions. Compared to traditional passive suspensions, these systems are more complex and require significant engineering efforts in their design and analysis. The analysis of active suspension systems in a computer environment is conducted using modern engineering software and simulation techniques. Software such as MATLAB/Simulink is widely used for system modeling, control algorithm design, and performance evaluation. The quarter-car model is one of the most commonly used mathematical models for analyzing active suspension systems. The primary goal of computer-based analysis is to optimize system stability and ride comfort. In active suspension systems, the PID control algorithm is utilized. These algorithms generate control signals that respond quickly to road surface conditions and vehicle dynamics. In this study, passive and PID-controlled active suspension systems were compared using MATLAB Simulink under different vehicle speeds (5 km/h, 25 km/h, 55 km/h) and various damping coefficients. Based on the quarter-car model simulations, it was observed that the passive suspension system delivers optimal performance at specific speeds and damping values, whereas the active suspension system performs better across a wider speed range in terms of body displacement and acceleration. The PID-controlled system was found to respond more quickly to road irregularities, thereby reducing vibrations and improving ride comfort. However, it was also emphasized that active suspension systems should be evaluated in terms of energy consumption and cost.