Düzenli spor yapan yetişkinlerde hedonik açlığın sürdürülebilir beslenme davranışları ve yaşam kalitesi üzerine etkileri: Karşılaştırmalı bir çalışma
The effects of hedonic hunger on sustainable nutrition behaviors and quality of life in adults who engage in regular physical activity: A comparative study
- Tez No: 955972
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERENOĞLU SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, düzenli fiziksel aktivitenin bireylerin yaşam kalitesi, hedonik açlık düzeyi ve sürdürülebilir beslenme davranışları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 69'u düzenli spor yapan, 69'u spor yapmayan olmak üzere toplam 138 gönüllü birey katılmıştır. Katılımcılardan sosyo-demografik veriler, antropometrik ölçümleri ve genel sağlık bilgileri artı olarak genel ve beslenme alışkanlıkları kendim tarafından oluşturulan sorular ile toplanmıştır. Bunlar dışında SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Besin Gücü Ölçeği ve Sürdürülebilir Beslenme Ölçeği de kullanılmıştır. Bulgular, düzenli spor yapan bireylerin yaşam kalitesi ölçeğinin alt başlıkları olan fiziksel fonksiyon ve genel sağlık bilgilerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Hedonik açlık düzeyinde ise anlamlı fark elde edilmemiştir. Ancak literatürde anlamlı sonuçların bulunması sebebiyle daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Sürdürülebilir beslenmede de anlamlı sonuç elde edilmemiştir ancak gıda israfını azaltma puanlarının, mevsimsel ve yerel beslenme, besin satın alma alt başlıklarının spor yapmayan bireylerde daha yüksek olması, istatistiksel anlamlılık sınırında da olsa dikkat çekici bir bulgudur. Cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma ve gelir durumu gibi dış faktörler de bu sonuçları etkilemektedir. Yapılan korelasyon çalışmalarında da yaşam kalitesi ile hedonik açlık arasında ters yönde ilişki olduğu; aynı zamanda yaşam kalitesi ve sürdürülebilir beslenme arasında da aynı yönde ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effects of regular physical activity on individuals' quality of life, hedonic hunger level and sustainable nutrition behaviors. A total of 138 volunteers, 69 of whom do regular sports and 69 of whom do not, participated in the study. Socio-demographic data, anthropometric measurements and general health information were collected from the participants, plus general and nutritional habits were collected with questions created by myself. In addition to these, the SF-36 Quality of Life Scale, Nutrient Power Scale and Sustainable Nutrition Scale were also used. The findings concluded that individuals who do regular sports have significantly higher physical function and general health information, which are subheadings of the quality of life scale. No significant difference was obtained in the hedonic hunger level. However, since there are significant results in the literature, more studies are needed. No significant results were obtained in sustainable nutrition either, but the fact that food waste reduction scores, seasonal and local nutrition, and food purchasing subheadings were higher in individuals who do not do sports is a remarkable finding, albeit at the limit of statistical significance. External factors such as gender, age, marital status, having children and income also affect these results. Correlation studies have shown that there is an inverse relationship between quality of life and hedonic hunger; and there is also a similar relationship between quality of life and sustainable nutrition.