Optimizing in-store warehouse management: a location based stock tracking system with sectional movement monitoring and decision support for retail store
Mağaza içi depo yönetimini optimize etme: perakende mağazaları için bölümsel hareket izleme ve karar desteği ile konum bazlı stok takip sistemi
  1. Tez No: 955973
  2. Yazar: RABİA GÜLFEM EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, perakende sektöründe mağaza içi stok takibine yönelik daha etkin bir yöntem geliştirmek amacıyla, IoT tabanlı ve lokasyon odaklı bir sistem önerilmektedir. Mevcut stok yönetim süreçleri, özellikle mağaza içindeki farklı bölümlerdeki stok hareketlerini yeterince detaylı izleyememekte ve bu durum bazı operasyonel sorunlara yol açmaktadır. Geliştirilen sistem ile her bir mağaza bölümü, ayrı bir stok alanı olarak ele alınmakta ve bu alanlardaki ürün hareketleri gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir. Sistem kapsamında, ürünler ilgili alana aktarıldığında, ürün ve lokasyon barkodları okutularak işlem kaydı oluşturulmakta; sistem, miktar uyuşmazlığı ya da eşleşme hatası durumlarında kullanıcıyı uyarmaktadır. Gerçekleştirilen pilot uygulamada, farklı büyüklükte ve yapıda dokuz mağazada sistem test edilmiştir. Bu süreçte elde edilen veriler sayesinde ürün yerleşimi, yeniden stoklama kararları ve alan kullanımı gibi konularda daha sağlıklı analizler yapılabilmiştir. Sistem, mevcut mağaza altyapısı üzerinde ek bir yatırım gerektirmeden çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Hem kullanıcı dostu arayüzü hem de sunduğu işlevsellik sayesinde, mağaza içi stok yönetiminde verimliliği artıran uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a location-based inventory tracking system designed to improve in-store stock management in the retail store. Traditional inventory processes often lack visibility at the section level, which can result in stock imbalances, delays in restocking, and inefficiencies in space usage. To address these issues, the proposed system monitors stock movement between defined store sections using IoT-supported tools and barcode-based validation. The system was piloted in nine stores of varying sizes and layouts, allowing it to be tested under different operational conditions. During stock transfer, both the product and the destination location are scanned, and the system automatically checks for quantity mismatches or errors. When discrepancies are found, users are alerted instantly. This approach not only increases inventory accuracy but also reduces the reliance on manual checks. One of the key advantages of the system is its ability to operate on existing store infrastructure without requiring costly hardware investments. The interface is designed to be simple and practical for store staff, supporting daily operations without creating additional workload. The results from pilot stores show that the system helps maintain better stock balance between sections and supports more informed decisions on replenishment and space allocation. Overall, the study demonstrates that a location-based inventory system supported by IoT can offer a practical and scalable solution for retail chains aiming to modernize their internal logistics.