Edirne'de yetiştirilen karnabahar bitkisine topraktan bazı eser elementlerin transferinin değerlendirilmesi
Evaluation of the transfer of some trace elements from soil to cauliflower plant grown in Edirne
- Tez No: 955980
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAKIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Edirne (Türkiye) karnabaharına topraktan bazı eser element transferinin değerlendirilmesi ve buna bağlı insanların tahmini günlük element alımının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Edirne iline bağlı Karaağaç, Yolüstü Köyü ve Abalar Köyü olmak üzere üç bölgeden, toplamda 20 farklı karnabahar tarlasından örnek alınmıştır. Bu çalışmada Edirne'ye özgü karnabahar sebze örneklerine, esansiyel (Mn, Fe, Cu ve Zn) ve esansiyel olmayan/toksik eser elementlerin (Cr, Cd, Pb ve Ni) analizi için yaş yakma ile çözündürme prosedürü gerçekleştirilmiş ve ICP-OES cihazı kullanılarak element analizleri yapılmıştır. Numune konsantrasyonları, transfer faktörü, günlük metal alımı (DIM), tahmini günlük metal maruziyeti (EDEM) ve Sağlık Risk Endeksi (HRI) hesaplarına dayanarak, standart referans değerleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre çıkan değerler sınır aralıkları ile karşılaştırılarak, tahmini olarak esansiyel ve esansiyel olmayan metallerin günlük alım miktarı durumları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yapılan analizde, Edirne bölgesindeki toprak numunelerinde Cd metali bulunmamıştır. Aynı zamanda taç kısımda Cd, Cr ve Ni elementlerine rastlanmamıştır. HRI endeksine göre Cu, Fe, Mn, Pb ve Zn metalleri açısından sağlık riski oluşturmayacak düzeyde olduğu kanısına varılmıştır. Böylece bu çalışmayla, karnabahar yetiştirilen toprakların araştırılması, yapısında bulundurduğu elementlerin incelenmesi, insan sağlığına faydaları ve zararları konusunda bilgi sunulması yanında bu çalışmanın bundan sonra yapılacak çalışmalar için de yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the transfer of selected trace elements from soil to cauliflower cultivated in Edirne, Turkey, and assesses the associated estimated daily intake (EDI) of these elements by humans. A total of 20 cauliflower field samples were collected from three distinct locations: Karaağaç, Yolüstü Köyü, and Abalar Köyü. The vegetable samples were subjected to wet digestion procedures, and concentrations of essential (Mn, Fe, Cu, Zn) and non-essential/toxic elements (Cr, Cd, Pb, Ni) were determined using Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectrometry (ICP-OES). Transfer factor (TF), daily intake of metals (DIM), estimated daily exposure to metals (EDEM), and Health Risk Index (HRI) were calculated and compared with internationally accepted reference values. The results revealed no detectable levels of cadmium (Cd) in the soil samples, and no traces of Cd, Cr, or Ni were found in the edible (inner) parts of the cauliflower. According to HRI evaluations, none of the analyzed metals (Cu, Fe, Mn, Pb, Zn) posed a significant health risk. This study highlights the importance of assessing the elemental composition of agricultural soils and vegetables to evaluate potential health risks and benefits. The findings also provide a valuable reference for future research on metal contamination in food crops and soil-plant transfer dynamics.