A multi-perspective analysis of collaborative filtering performance: Metrics, topologies, and algorithms
İşbirlikçi filtreleme performansının çok boyutlu analizi: Metrikler, topolojiler ve algoritmalar
  1. Tez No: 956019
  2. Yazar: MERT ARDA ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNCE KEZİBAN ORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Öneri sistemleri, kullanıcıların geçmiş etkileşimlerine dayalı olarak onlara uygun içerikler sunarak dijital platformlarda önemli bir rol oynamaktadır. Yeni algoritmalar geliştirme konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, bu sistemlerin değerlendirilmesi halen oldukça kısıtlıdır; bunun başlıca nedenleri arasında genellikle sadece doğruluk metriklerine bağımlı analizlerin yapılması ve veri seti özelliklerinin model performansına etkisinin yeterince anlaşılmamış olması yer almaktadır. Bu tez, kişiselleştirilmiş işbirlikçi filtreleme modelleri için kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi önermektedir. Çalışma, 13 öneri algoritmasının 10 gerçek dünya iki parçalı veri seti üzerinde, doğruluk, çeşitlilik ve adalet boyutlarını kapsayan 12 performans metriği kullanılarak sistematik biçimde analiz edilmesine dayanmaktadır. Deneysel tasarım, model performansının değerlendirme boyutlarına göre değişimi, metrikler arası tutarlılık, modellerin metrik türlerine duyarlılığı ve grafiksel topolojik özelliklerin etkisini inceleyen dört araştırma sorusu etrafında yapılandırılmıştır. Bulgular, grafik tabanlı modellerin doğruluk, çeşitlilik ve adalet açısından daha dengeli sonuçlar ürettiğini göstermektedir. Ayrıca, doğruluk metrikleri kendi içlerinde yüksek korelasyon sergilerken, çeşitlilik ve adalet metrikleri daha karmaşık ve modele bağlı ilişkiler göstermektedir. Seyreklik ve L3 benzerliği gibi topolojik özelliklerin model performansını önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiş; ancak bu etkinin metrik türüne ve model mimarisine göre değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Genel olarak bu çalışma, öneri sistemlerinin güvenilir biçimde değerlendirilebilmesi için çok boyutlu bir yaklaşım gerektiğini ortaya koymakta ve hem akademik karşılaştırmalar hem de gerçek dünya uygulamaları için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recommendation systems play a crucial role in digital platforms by offering relevant items to users based on their interaction histories. Although considerable progress has been made in developing new algorithms, evaluating these systems remains challenging due to the overreliance on accuracy metrics and limited understanding of how dataset characteristics influence model performance. This thesis proposes a comprehensive evaluation framework for personalized collaborative filtering models (PCFMs) through a systematic analysis of 13 recommendation algorithms across 10 real-world bipartite datasets, using 12 performance metrics spanning accuracy, diversity, and fairness. Our experimental design is structured around four research questions, examining performance variations across evaluation dimensions, the coherence among metrics, model sensitivity to metric types, and the impact of graph topological features on performance. The results show that graph-based models achieve more balanced outcomes across all three evaluation aspects. Additionally, while accuracy metrics exhibit strong internal correlations, diversity and fairness metrics display more complex and model-dependent relationships. Moreover, topological features such as sparsity and L3 similarity significantly affect performance, though their influence varies by metric and model type. Overall, this study demonstrates that reliable evaluation of recommendation systems requires a multidimensional perspective, offering insights that are essential for both academic benchmarking and real-world deployment.