Açık ve uzaktan öğrenenlerin öğrenme yönetim sistemi memnuniyetleri ile işlemsel uzaklık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between open and distance learners' satisfaction with learning management system and their perceptions of transactional distance
  1. Tez No: 956027
  2. Yazar: HAVVA BUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, açık ve uzaktan öğrenenlerin Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden sunulan e-öğrenme materyallerine yönelik deneyimlerini, sistemden duydukları memnuniyet düzeylerini ve işlemsel uzaklık algılarını incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeliyle yapılandırılan bu çalışmanın örneklemini, 2024–2025 güz döneminde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine kayıtlı 1059 gönüllü öğrenen oluşturmuştur. Ancak veri seti üzerinde yapılan veri temizleme ve normallik analizleri sonucunda, tekrar eden yanıtlar ve aykırı değerler çıkarılmış ve toplam 1003 öğrenen verisi ile analizle yapılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Anadolum eKampüs Memnuniyet Anketi ve İşlemsel Uzaklık Ölçeği aracılığıyla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Analiz sürecinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğrenenlerin sistemden genel olarak yüksek düzeyde memnun olduklarını ortaya koymuştur. En çok tercih edilen ve en yüksek memnuniyet sağlayan e-öğrenme materyalinin“Oku-Keşfet-Öğren”kategorisi olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler, sistem memnuniyetinin en çok — derslere destek, sınavlara hazırlık ve başarıya katkı — üzerinden şekillendiğini ve bu alanlarda memnuniyet düzeyinin görece daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Yaş ve haftalık kullanım süresi değişkenlerinin memnuniyet düzeyi üzerinde anlamlı farklılık yarattığı; özellikle ileri yaş grubundaki kullanıcıların sistemden daha yüksek düzeyde memnuniyet duyduğu saptanmıştır. Kullanım süresine göre de memnuniyet düzeyinin farklılaştığı bulunmuştur. İşlemsel uzaklık algısı genel olarak orta düzeydedir. En yüksek etkileşim düzeyi öğrenen-arayüz etkileşiminde, en düşük etkileşim düzeyi ise öğrenenler arası etkileşimde tespit edilmiştir. Yaş değişkenine göre yapılan analizlerde, sadece öğrenen–arayüz ve öğrenen–içerik etkileşimlerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Benzer şekilde, haftalık sistem kullanım süresi arttıkça; öğrenen–arayüz, öğrenen–içerik ve öğrenen–ortam etkileşimlerinin anlamlı biçimde yükseldiği tespit edilmiştir. Buna karşılık, öğrenen–öğreten ve öğrenen–öğrenen etkileşim boyutlarında hem yaş hem de sistem kullanım süresi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu bulgular, özellikle teknik ve içerik erişimine dayalı etkileşimlerin yaş ve kullanım süresiyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Araştırmada, öğrenen-içerik, öğrenen-arayüz, öğrenen-ortam, öğrenen-öğreten ve öğrenen-öğrenen etkileşimlerinin memnuniyetle olan ilişkileri istatistiksel olarak anlamlı düzeydedir. Çoklu regresyon analizi sonuçları, öğrenen-öğrenen etkileşimi hariç dört etkileşim boyutunun memnuniyeti anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Modelin toplam açıklayıcılık gücü %49 olup, bu sonuç teknik ve pedagojik etkileşim bileşenlerinin öğrenen memnuniyeti üzerindeki belirleyici etkisini vurgulamaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, açık ve uzaktan öğrenme sistemlerinde bireysel, teknik ve pedagojik etkileşimlerin desteklenmesinin yanı sıra sosyal etkileşim boyutunun da güçlendirilmesi gerektiği önerilmektedir. Böylece hem memnuniyet düzeyi artırılabilir hem de işlemsel uzaklık algısı daha da azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine open and distance learners' experiences with e-learning materials offered through the Learning Management System (LMS), their satisfaction levels with the system, and their perceptions of transactional distance. The study was designed using a correlational research model, one of the quantitative research designs. The sample consisted of 1,059 voluntary learners enrolled in the Anadolu University Open Education System during the Fall semester of the 2024–2025 academic year. However, as a result of data cleaning and normality analyses performed on the data set, duplicate responses and outliers were removed, and a total of 1003 learner data were analyzed. Data were collected online through the Personal Information Form, the Anadolum eCampus Satisfaction Survey, and the Transactional Distance Scale. In the analysis process, in addition to descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were employed. The research findings revealed that learners were generally highly satisfied with the system. The most preferred and most satisfying e-learning material was identified as the“Read-Explore-Learn”category. The data showed that system satisfaction was shaped primarily through support for courses, exam preparation, and contribution to success, with relatively higher satisfaction levels reported in these areas. It was found that age and weekly usage duration significantly influenced satisfaction levels; in particular, older users reported higher satisfaction. Satisfaction levels also varied according to the duration of weekly system use. Transactional distance perception was found to be moderate overall. The highest level of interaction was in learner–interface interaction, while the lowest was in learner–learner interaction. According to the analyses conducted by age, significant differences were observed only in learner–interface and learner–content interactions. Similarly, as weekly system usage increased, learner–interface, learner–content, and learner–environment interactions significantly increased. In contrast, no significant differences were found in learner–instructor and learner–learner interaction dimensions in terms of either age or system usage duration. These findings suggest that interaction based on technical and content access is directly related to both age and usage duration. The study also revealed statistically significant relationships between satisfaction and the interaction dimensions of learner–content, learner–interface, learner–environment, learner–instructor, and learner–learner. Multiple regression analysis results indicated that all interaction dimensions except for learner–learner interaction significantly predicted satisfaction. The model's total explanatory power was 49%, highlighting the critical role of both technical and pedagogical interaction components in determining learner satisfaction. In light of these findings, it is recommended that open and distance learning systems not only support individual, technical, and pedagogical interactions but also strengthen the dimension of social interaction. Thus, satisfaction levels may be increased and perceptions of transactional distance further reduced.