Afet durumunda baraj yıkılması değerlendirilmesi
Evaluation of dam breaking in case of disaster
- Tez No: 956044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN ERYÜRÜK, PROF. DR. ŞERİFE YURDAGÜL KUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Taşkınlar, iklim değişikliğinin güncel etkileriyle birlikte, kentleşmiş bölgelerde giderek artan bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, mevcut taşkın koruma yapılarının yetersiz kalması veya olası bir yapısal arıza nedeniyle yıkılması durumunda ortaya çıkabilecek kritik durum senaryolarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, arazi verilerinin toplanması ve nokta bulutu oluşturulması süreçlerinde DJI Terra ve 3D Survey programlarından faydalanılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı NETCAD yazılımı kullanılarak topografik detaylar ve mevcut altyapılar yüksek hassasiyetle modellenmiştir. Akışkanlar dinamiği simülasyonları için ise FLOW-3D Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) yazılımları kullanılarak, baraj veya set yıkılması gibi ani su hareketlerinin üç boyutlu yayılımı, taşkın derinliği ve hız hidrolik parametreler ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Floods are an escalating threat in urbanized regions, exacerbated by the current impacts of climate change. This thesis aims to investigate critical scenario conditions that may arise from the inadequacy or potential structural failure of existing flood protection structures. For this study, DJI Terra and 3D Survey software were utilized for collecting and processing terrain data, including point cloud generation. NETCAD, a Geographic Information Systems (GIS) based software, was used to model topographic details and existing infrastructure with high precision. Furthermore, FLOW-3D, a Computational Fluid Dynamics (CFD) software, was employed for fluid dynamics simulations. This allowed for the prediction of hydraulic parameters such as the three-dimensional propagation, flood depth, and velocity of sudden water movements resulting from dam or levee failures.